Nieoczekiwana wpadka siatkarek. Awans na igrzyska oddalił się od Biało-Czerwonych

Łukasz Konstanty
Agnieszka Korneluk (z lewej) i Olivia Różański w akcji obronnej.
Agnieszka Korneluk (z lewej) i Olivia Różański w akcji obronnej. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Reprezentacja Polski siatkarek nieoczekiwanie przegrała z Tajlandią 2:3 (18:25, 25:7, 22:25, 25:23, 12:15) w czwartym meczu turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich, który od soboty odbywa się w Łodzi. Wpadka w spotkaniu z Azjatkami powoduje, że Biało-Czerwone znacznie zmniejszyły szanse na wywalczenie przepustki do Paryża.

Mecz z Tajlandią miał dać odpowiedź na pytanie, czy niemoc w ataku, jaką Polki prezentowały w dwóch setach wtorkowego spotkania była jedynie chwilowa, czy też zapaść jest poważniejsza. Z Kolumbią nawet mimo problemów w kończeniu akcji udało się wygrać bez straty seta, Tajki wydawały się być jednak znacznie trudniejszymi i silniejszymi rywalkami niż siatkarki z Ameryki Południowej.

Fatalny początek meczu w wykonaniu Biało-Czerwonych

Początek spotkania sugerował, że rzeczywiście czeka nas niezwykle ciężki i nerwowy mecz. Jeszcze na dobre potyczka się nie rozpoczęła, a nasze siatkarki przegrywały w pierwszej partii 0:6. W dodatku pierwszy punkt Biało-Czerwone zdobyły tylko dzięki temu, że serwująca rywalka zepsuła zagrywkę.

Dzień wcześniej w rywalizacji z Kolumbią Polki jeden z setów rozpoczęły równie źle, a więc od straty pięciu punktów, potem jednak zdołały dogonić rywalki i przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Także i tym razem podopieczne Lavariniego rzuciły się w pogoń, doprowadziły do stanu 10:11, można więc było wierzyć, że powtórzy się scenariusz z poprzedniej potyczki. Zawodniczki z Tajlandii nie pozwoliły jednak na to, by na tablicy wyników pojawił się remis, ponownie wypracowały sporą przewagę (Biało-Czerwone mimo bardzo dobrej postawie w przyjęciu miały spore problemy ze skutecznością w ataku) i ostatecznie wygrały tę część spotkania 25:18. Był to najgorszy set w wykonaniu trzeciego zespołu tegorocznej Ligi Narodów podczas trwającego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich.

Totalna dominacja Polek w drugim secie!

Po krótkiej przerwie role się odwróciły. Rywalki zaczęły mieć problemy w przyjęciu, z kolei nasze siatkarki popełniały mniej błędów i wykorzystywały okazje do zdobycia punktów. Efekt od razu widać było na tablicy wyników - 13:3 na korzyść Biało-Czerwonych! Trener Tajlandii dwukrotnie poprosił o czas, nie wpłynęło to jednak na przebieg gry w tej partii - Polki wciąż dominowały, a w całym secie straciły zaledwie siedem punktów! Chyba nikt nie spodziewał się takiego obrotu spraw po tym, co działo się w początkowych fragmentach meczu!

O tym, jak ważna jest dobra zagrywka, przekonaliśmy się w kolejnej partii. Biało-Czerwone nie były w tym elemencie już tak precyzyjne i skuteczne, co natychmiast przełożyło się na wynik - Tajki wypracowały pięciopunktową przewagę (4-9) i już do końca trzeciego seta nie pozwoliły podopiecznym Lavariniego na odrobienie strat. Czwarty set zakończony nerwową końcówką na szczęście zakończył się dwupunktowym triumfem naszych siatkarek, co oznaczało, że zwycięzcę meczu wyłonić musiał tie-break. W decydującej części spotkania lepsze okazały się Azjatki i to one nieoczekiwanie triumfowały w całym spotkaniu.

Biało-Czerwone do gry wrócą w piątek. Tego dnia nasz zespół zmierzy się z Niemkami. Kolejnymi rywalkami będą Amerykanki (sobota) i Włoszki (niedziela). Podopieczne Lavariniego muszą w tych spotkaniach zaprezentować się znacznie lepiej niż w środowej potyczce z Tajlandią, inaczej trudno będzie o sukces w postaci zwycięstw, a tylko trzy triumfy mogą dać naszej ekipie promocję na paryski turniej.