Tomasz Kuczyński
18.12.2023 r. PKO Ekstraklasa: Piast Gliwice - Stal Mielec.
18.12.2023 r. PKO Ekstraklasa: Piast Gliwice - Stal Mielec. Arkadiusz Gola
W poniedziałek 18 grudnia 2023 roku w meczu 19. kolejki PKO Ekstraklasy Piast Gliwice wygrał ze Stalą Mielec 3:0. To był ostatni mecz tych drużyn w tym roku. Zobacz ZDJĘCIA ze stadionu przy Okrzei.

Piast po serii remisów w poprzedniej kolejce wygrał z Lechem w Poznaniu z Lechem 1:0. W ostatnim tegorocznym spotkaniu zmierzył się ze Stalą, z którą zremisował w Mielcu w 2. kolejce 0:0. Trener gliwiczan Aleksandar Vuković nazwał poniedziałkowy mecz „o sześć punktów”, bo Piast i Stal w tabeli dzielił tylko punkt. Mielczanie przyjechali do Gliwic z trzema spotkaniami z rzędu bez porażki. Gliwicka drużyna nie wygrała u siebie od 10. kolejki, gdy 29 września pokonała Widzew Łódź 3:2.

Zobacz ZDJĘCIA z meczu PKO Ekstraklasy Piast Gliwice - Stal Mielec, 18.12.2023 r.

Piast - Stal: Do przerwy bez bramek

W składzie gospodarzy z powodów zdrowotnych zabrakło Aleksandrosa Katranisa. Kapitan drużyny Jakub Czerwiński już był w kadrze, ale usiadł na ławce rezerwowych. W Piaście zadebiutował, i to od razu w wyjściowej „11”, napastnik Piotr Urbański.

Od początku więcej przy piłce byli gliwiczanie, ale z optycznej przewagi nic nie wynikało. Jako pierwsza w 15. minucie sytuację miała Stal, gdy Krzysztof Wołkowicz główkował nad poprzeczką. Piast zmuszony do gry w ataku pozycyjnym nie potrafił nic wskórać. W 28. minucie z dystansu spróbował strzelić Grzegorz Tomasiewicz, ale daleko od celu.

W 32. minucie Piast przejął piłkę, zagrał szybciej i Michael Ameyaw miał okazję, uderzając z bliska z ostrego kąta w dalszy róg bramki. Mateusz Kochalski interwencją uratował swój zespół. Pięć minut później Ameyaw miał piłkę w polu bramkowym, ale skiksował i piłka trafiła do rąk bramkarza. W odpowiedzi Maciej Domański strzałem zza pola karnego zmusił Karola Szymańskiego do wysiłku.

Piast - Stal: Rozwiązał się worek z bramkami

Na drugą połowę trener Aleksandar Vuković wprowadził Patryka Dziczka i Jorge Felixa, a Piast od 51. minuty prowadził 1:0. Damian Kądzior dośrodkował z rzutu wolnego, podanie przedłużył głową Ariel Mosór i Tomas Huk główką z bliska pokonał Kochalskiego, który mógł zachować się lepiej.

Gospodarze poszli za ciosem i cieszyli z drugiej bramki. Ameyaw przedarł się w pole karne i w zamieszaniu wybita przez obrońcę piłka odbiła się od Jorge Felixa znajdując drogę do siatki.

Na 3:0 podwyższył Damian Kądzior, który uderzył z wolnego, a piłka po rykoszecie od muru znalazła się w bramce.

Piast Gliwice - Stal Mielec 3:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Tomas Huk (51), 2:0 Jorge Felix (62), 3:0 Damian Kądzior (74)

Piast: Szymański - Pyrka, Mosór, Huk, Holubek – Kądzior (83. Mokwa), Chrapek (77. Kostadinov), Tomasiewicz, Ameyaw (90+1. Bykowski) - Szczepański (46. Dziczek), Urbański (46. Felix)

Stal: Kochalski - Wlazło, Matras, Leandro (58. Pajnowski) - Gerstenstein (57. Stępień), Guillaumier, Trąbka (72. Hinokio), Getinger - Wołkowicz (57. Meriluoto), Domański - Szkurin (80. Wolsztyński).

Żółte kartki: Huk, Chrapek - Getinger, Guillaumier, Pajnowski, Stępień.

Sędziował: Sebastian Krasny (Kraków)

Widzów: 3.171