Motor Zaporoże
W meczu o pierwsze miejsce rozegranego w ukraińskim Zaporożu turnieju piłkarzy ręcznych, PGE VIVE Kielce przegrało z mistrzem Ukrainy, Motorem Zaporoże. Kielczanie zajęli drugie miejsce w turnieju. To była pierwsza porażka mistrzów Polski w przedsezonowych sparingach i ostatnia, bo w piątek, 31 sierpnia inauguracja rozgrywek ligowych.

PGE VIVE Kielce - Motor Zaporoże 29:32 (15:17)

PGE VIVE: Cupara (1-30 min, 6 obron) Ivić (31-60 min, 3 obrony) - Jachlewski 4, Fernandez - Jurecki 2, Kulesz, Mamić 3 - Cindrić 4 - A. Dujszebajew 8 - Janc, Moryto - Karaliok 6, Aginagalde 2 (1).

Motor: Terechow (1-60 min, 8 obron) – Buinenko 2, Kubatko 2, Babiczew 2, Malasinskas 6, Denisow 2, Tiutiunnik, Doroszczuk, Kozakiewicz 6 (6), Paczkowski 3, Szynkiel 4, Soroka 1, Szelmienko, Puchowski 3, Horiha, Kasai, Kus, Peszewski 1.

Karne. PGE VIVE: 1/1. Motor:: 6/6.

Kary: 6 minut (Karaliok, Mamić, Aginagalde po 2). Motor: 0.

Przebieg: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 5:3, 5:4, 6:4, 6:6, 8:6, 8:7, 9:7, 9:8, 10:8, 10:9, 11:9, 11:10, 13:10, 13:11, 14:11, 14:12, 15:12, 15:17 – 15:19, 16:19, 16:20, 19:20, 19:21, 20:21, 20:22, 21:222, 21:23, 22:23, 22;24, 23:24, 23:26, 25;26, 25:28, 26:28, 26:30, 27:30, 27:31, 28:31, 28:32, 29:32.

Trener Talant Dujszebajew tym razem dał odpocząć Krzysztofowi Lijewskiemu. Poza ostatnimi sześcioma minutami, w pierwszej połowie gra kielczan wyglądała dobrze, choć oba zespoły popełniały sporo błędów w rozegraniu piłki. W zespole mistrza Polski pierwszymi strzelbami w tej części gry, jak w poprzednich meczach, byli Alex Dujszebajew i Luka Cindrić – obaj zdobyli po cztery bramki. Szczególnie solowe akcje tego drugiego siały popłoch w obronie zaporożan.

W 21 minucie po golu Dujszebajewa Żółto-Biało-Niebiscy wygrywali 13:10 i mieli okazje do dalszego odjazdu, ale zaczęli popełniać więcej strat w ataku i oddawać nieskuteczne rzuty, co Motor wykorzystał, kilka razy kontrując. W ostatnich ośmiu minutach tej części gry nasi zawodnicy zdobyli tylko jednego gola i to z karnego. Od stanu 15:12 w 24 minucie gospodarze zdobyli pięć bramek z rzędu i do przerwy prowadzili. Dość dziwna była w tym meczu linia sędziowania - te same sytuacje po obu stronach boiska były interpretowane inaczej, z niekorzyścią dla kielczan.

W drugiej połowie po kilku minutach z boiska zszedł Cindrić, a nasza drużyna od tej pory często grała z dwoma obrotowymi. Ciągle skuteczny był Dujszebajew, który dodatkowo popisywał się fantastycznymi asystami. Nieco rzadziej, niż w poprzednich meczach, nasi rozgrywający korzystali ze skrzydłowych.

Ale nieskuteczność mistrzów Polski przeciągnęła się na początek drugiej połowy i Motor odskoczył na cztery gole różnicy (15:19 w 34 minucie). Zacieśnienie obrony pozwoliło naszym szczypiornistom powoli odrabiać straty. Kilka razy dociągali oni do jednobramkowej różnicy i mieli szanse na doprowadzenie do remisu, ale albo gubili piłkę, albo przegrywali pojedynki z białoruskim bramkarzem. Motor znów kontrował i znów odskakiwał. Ostatni kontakt był w 53 minucie (25:26) po ładnej dwójkowej akcji Dujszebajewa i skutecznego Artsioma Karalioka. Ale po kilku błędach kielczan i golu Aidenasa Malasinksasa, w 57 minucie było 27:30.

Obie ekipy spotkały się tydzień wcześniej w Kaliszu, w finale turnieju Szczypiorno Cup. Wygrali kielczanie 36:33. Ekipę rywala zespołu z Kielc prowadzi polski trener Patryk Rombel, który współpracował z Talantem Dujszebajewem, gdy ten był selekcjonerem reprezentacji Polski. W ekipie Motoru gra wypożyczony z PGE VIVE Paweł Paczkowski, a także Mateusz Kus, który odszedł z kieleckiego klubu w czerwcu bieżącego roku.

Dla kieleckiego zespołu to był ostatni sprawdzian przed rozpoczynającymi się w przyszłym tygodniu rozgrywkami PGNiG Superligi. Pierwszy mecz mistrzowie Polski rozegrają w piątek, 31 sierpnia o godzinie 18.30 w Opolu z Gwardią.

WYNIKI TURNIEJU W ZAPOROŻU

Piątek, 24 sierpnia
PGE VIVE Kielce – MOL-Pick Szeged 28:25 (16:13) Relacja z meczu TUTAJ
Motor Zaporoże - SKA Minsk 35:30 (19:11)

Sobota, 26 sierpnia
SKA Mińsk – PGE VIVE Kielce 32:40 (18:21) Relacja z meczu TUTAJ
Motor Zaporoże – MOL-Pick Szeged 28:26 (13:12)

Materiał oryginalny: Pierwsza porażka piłkarzy ręcznych PGE VIVE w ostatnim sparingu przed ligą. Kielczanie drudzy na turnieju w Zaporożu - Echo Dnia Świętokrzyskie