Piłkarki TME SMS Łódź zdobyły Puchar Polski. Pierwszy raz w historii. Zdjęcia

Dariusz Kuczmera
Bramka łodzianki z serii stadiony świata i cztery gole w dziesięć minut – po takich osiągnięciach nikt inny, tylko piłkarki TME SMS Łódź, mogły zdobyć Orlen Puchar Polski.

Po nieudanej obronie tytułu mistrzowskiego i zdobyciu brązowych medali piłkarki TMESMSŁódź nastawiły się na zdobycie Pucharu Polski. To też wielki splendor dla klubu prezesa Janusza Matusiaka, bo nigdy wcześniej tego trofeum klub z ul. Milionowej w Łodzi nie zdobył. Wreszcie się udało i to całkowicie zasłużenie! Łodzianki wygrały 5:0 nie pozastawiają złudzeń rywalkom.

Worek z bramkami otworzyła Wiktoria Zieniewicz w 21 minucie. Sędzia po faulu na Dominice Kopińskiej podyktowała rzut wolny, a Wiktoria pokazała, jak trzeba strzelać z takich stałych fragmentów gry. Do piłki ustawionej tuż przed polem karnym gdańszczanek podeszła Wiktoria Zieniewicz i fenomenalnym strzałem od poprzeczki umieściła piłkę w siatce. Takie bramki można by było oglądać na wszystkich stadionach świata. Jessica Ludwiczak była bez szans przy tak dobrze wykonanym stałym fragmencie gry.

W37 minucie Paulina Filipczak trafiła w poprzeczkę, ale co się odwlecze... Na cztery minuty przed końcem meczu Dominika Kopińska po dośrodkowaniu Klaudii Jedlińskiej podwyższyła wynik meczu.
Ten drugi gol podciął skrzydła rywalkom, a już pewniejsze siebie łodzianki dyktowały warunki gry. Jeszcze przed przerwą podopieczne trenera Marka Chojnackiego zdobyły trzeciego gola. Na listę strzelczyń w 44 minucie wpisała się Klaudia Jedlińska, która była jedną z najlepszych zawodniczek na boisku w trakcie finału Orlen Pucharu Polski rozgrywanego w Radomiu. Przy tej bramce asystowała Paulina Filipczak.
Nie wiemy, co swym podopiecznym mówił w przerwie trener Marek Chojnacki, ale na drugą połowę łodzianki wyszły niesamowicie zmobilizowane. Zaraz po zmianie stron Gabriela Grzybowska wykorzystała podanie Anny Rędzi i strzelił czwartą bramkę. Pięć minut później znów pani kapitan ustaliła wynik meczu.
Cztery gole w ciągu 10 minut to zdobiłoby wrażenie na każdym rywalu. Łodzianki dominowały zdecydowanie.
Na dwadzieścia minut przed końcem zespół Marka Chojnackiego zdobył kolejną bramkę, ale tym razem sędzia Michalina Diakow wraz z asystentkami dopatrzyła się pozycji spalonej, którą potwierdziła dodatkowo wideoweryfikacja.
Wynik 5:0 nie uległ już zmianie. Po meczu wielkiej radości nie krył Andrzej Kuczyński członek zarządu TME, głównego sponsora łódzkich piłkarek. Był na meczu i mocno ściskał kciuki - pomogło.

Najlepszą zawodniczką spotkania została wybrana strzelczyni dwóch goli Gabriela Grzybowska. Pamiątkową statuetkę wręczyłą jej selekcjonerka reprezentacji Polski Nina Patalon.
W wyjściowym składzie TME SMS była Daria Sokołowska, córka Tomasza, który w barwach Legii Warszawa wywalczył krajowy puchar w 1997 roku.

Triumfatorki, oprócz pucharu, otrzymały nagrodę w wysokości 400 tys. złotych. Wyższą, niż ta za wygranie ekstraligi, która wyniosła o 100 tys. mniej.
Rywalizacja o PP piłkarek toczyła się po raz 39. 13-krotnie trofeum zdobył zespół Czarnych Sosnowiec. Główne trofeum za sezon 2023 ozdobi gablotę przy wejściu do Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza Górskiego przy ul. Milionowej w Łodzi. ą
Orlen Puchar Polski
TMESMSŁódź – AP Orlen Gdańsk 5:0 (3:0)
1:0 - Wiktoria Zieniewicz (21-wolny), 2:0 Dominika Kopińska (41), 3:0 Klaudia Jedlińska (44), 4:0 Gabriela Grzybowska (46), 5:0 Gabriela Grzybowska (51 ).
TME SMS Łódź: Oliwia Szperkowska - Wiktoria Zieniewicz (65, Oliwia Domin), Daria Sokołowska, Gabriella Cuevas, Katarzyna Konat - Gariela Grzybowska, Ernestina Abambila (65, Magdalena Dąbrowska), Anna Rędzia (85, Oliwia Bałdyga) - Klaudia Jedlińska (85, Yurina Enjo), Gabriela Kopińska (75, Dominika Gąsieniec), Paulina Filipczak. Trener: Marek Chojnacki.