Polska sztafeta kobieca 4x100 metrów awansowała do finału

Janek Wasiak
Polska sztafeta 4x100 metrów kobiet awansowała do finału
Polska sztafeta 4x100 metrów kobiet awansowała do finału Adam Warżawa/PAP
Polska sztafeta 4x100 metrów w składzie Pia Skrzyszowska, Kryscina Cimanouska, Magda Stefanowicz, Ewa Swoboda zajęła 5 miejsce w biegu eliminacyjnym i dzięki dobremu czasowi awansowała do finału.

W finałowym biegu wystąpi 8 reprezentacji. Kwalifikują się do nich po 3 najlepsze zespoły z dwóch półfinałów i dwie ekipy z pozostałych z najlepszymi czasami. Rekord Polski w kobiecej sztafecie 4x100 metrów wynosi 42,61. Polki uzyskały taki czas w zeszłym roku podczas Mistrzostw Europy w Monachium.

Rywalkami Polek były Węgierki, Brazylijki, Holenderki, Włoszki, Amerykanki, Nigeryjki, Iworyjki i Kubanki.

Na początku Polska otrzymała żółtą kartkę za domniemany falstart. Pia Skrzyszowska na pierwszej zmianie nie najlepiej przekazała pałeczkę Cimanouskiej. Później Stefanowicz próbowała nadrobić stratę i nawet Ewa Swoboda nie była w stanie dać Polsce miejsca w czołowej trójce. Jednak czas polskiej sztafety (42:65) był szybszy niż reprezentacji, które w pierwszym biegu zajęły 4 i 5 miejsce co dało Polkom finał. Wygrały Stany Zjednoczone, na drugim miejscu finiszowała reprezentacja WKS, na trzecim miejscu zakończyły Włoszki.

W pierwszym biegu zwyciężyła reprezentacja Jamajki przed Wielką Brytanią i Szwajcarią.

Finał kobiecej sztafety 4x100 metrów planowo ma odbyć się jutro, w sobotę, o godzinie 21:53. Finał mężczyzn zaś zaplanowano również na jutro, lecz na godzinę 21:40.

Podczas trwających mistrzostw świata Polakom udało się zdobyć dwa medale, oba srebrne. W biegu na 400 metrów jako druga finiszowała Natalia Kaczmarek, a także wcześniej srebrny medal zdobył Wojciech Nowicki w rzucie młotem.