Pomnik Kamili Skolimowskiej odsłonięto przed Stadionem Śląskim ZDJĘCIA

Jacek Sroka
Jacek Sroka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W piątek 16 lutego przed Stadionem Śląskim odsłonięto pomnik Kamili Skolimowskiej. Postument naszej najmłodszej mistrzyni olimpijskiej z medalem igrzysk w Sydney stanął w Chorzowie obok pomnika Gerarda Cieślika. Na chorzowskim gigancie odbywa się co roku Memoriał Kamili Skolimowskiej zaliczany do Diamentowej Ligi, najbardziej prestiżowego cyklu zawodów lekkoatletycznych na świecie.

Pomnik Kamili Skolimowskiej odsłonięto przed Stadionem Śląskim

W przededniu 15. rocznicy śmierci Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim odsłonięto pomnik naszej najmłodszej mistrzyni olimpijskiej. Rzeźba stanęła przed wejściem do obiektu, na którym co roku odbywa się Memoriał Kamili Skolimowskiej zaliczany do prestiżowego cyklu Diamentowej Ligi.

- Jest mi niezmiernie miło, że przed tak wspaniałą budowlą jaką jest Stadion Śląski widzimy Kamilę. Serce rośnie patrząc na ten pomnik. Odsłonięto go w przededniu rocznicy jej śmierci w taką piękną pogodę, ale to już Kamila sama "z góry" załatwiła - powiedział Robert Skolimowski, ojciec Kamili i prezes fundacji jej imienia.

Pomnik Kamili Skolimowskiej stanął obok postumentu Gerarda Cieślika.

- Kamila z panem Gerardem zrobią sobie wspólnie przechadzkę po Stadionie Śląskim opowiadając sobie jak to jest być wybitnym sportowcem. To właśnie na tym obiekcie rozgrywany jest od paru lat Memoriał Skolimowskiej, który z małego mityngu stał się wielkimi międzynarodowymi zawodami Diamentowej Ligi. Myślę, że postać Kamili będzie inspiracją dla wielu młodych ludzi i jeszcze bardziej połączy Stadion Śląski z Królową Sportu - stwierdził Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z ODSŁONIĘCIA POMNIKA KAMILI SKOLOIMOWSKIEJ

Na odsłonięciu pomnika Kamili Skolimowskiej pojawili się rodzice naszej mistrzyni rzutu młotem oraz młodzież z V Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. Kamili Skolimowskiej w Bytomiu. Pomysłodawcami powstania tego monumentu byli były prezes Stadionu Śląskiego Jan Widera oraz Fundacja Kamili Skolimowskiej.

- Pomnik zrobiony jest z brązu i waży około 120 kg, a jego wykonanie zajęło około trzech miesięcy. Postać naszej mistrzyni mierzy 165 cm wysokości i przedstawia ją stojąca na podium z medalem olimpijskim, którego dokładne odwzorowanie sprawiło nam sporo kłopotu - powiedział Romuald Zawodnik z krakowskiej firmy Netgraf, która wykonała ten pomnik.

Jak powiedział marszałek Chełstowski aleja zasłużonych na Stadionie Śląskim będzie się powiększać, bo jest wiele wybitnych sportowców związanych z Kotłem Czarownic zasługujących na upamiętnienie. Początkowo planowano, by powstała ona w obrębie bryły stadionu, ale ze względu na prawa związane z projektem architektonicznym zdecydowano się postawić pomniki legend polskiego sportu przed wejściem na obiekt, gdzie mogą je oglądać wszystkie osoby spacerujące po Parku Śląskim.

Kamila Skolimowska była mistrzynią olimpijską w rzucie młotem, który to tytuł wywalczyła w Sydney w 2000 roku mając niespełna 18 lat. Zmarła nagle 18 lutego 2009 roku w czasie zgrupowania polskich lekkoatletów w Portugalii z powodu zatoru tętnicy płucnej w wieku zaledwie 26 lat.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24