Bartosz Głąb
Iran i Katar półfinalistami Puchar Azji.
Iran i Katar półfinalistami Puchar Azji. YouTube AFC Asian Cup
Puchar Azji. Iran po goli w doliczonym czasie gry wyeliminował Japonię, czyli finalistę poprzedniego turnieju. Natomiast Katar, który jest gospodarzem imprezy, dopiero po rzutach karnych awansował do półfinału, okazując się lepszym od Uzbekistanu. Znamy wszystkie zespoły, które powalczą o wielki finał największego turnieju piłkarskiego na kontynencie azjatyckim.

Puchar Azji. Iran - Japonia 2:1

Iran musiał w Ar-Rajjan odrabiać straty, bo do przerwy przegrywał 0:1 po trafieniu Hidemasy Mority. Niedługo po zmianie stron do wyrównania doprowadził Mohammad Mohebi, a zwycięskiego gola uzyskał w szóstej doliczonej minucie drugiej połowy z rzutu karnego Alireza Jahanbakhsh.

Tym samym z imprezą pożegnali się jej jedyni czterokrotni triumfatorzy. Jeśli Iran sięgnie po trofeum, wyrówna rekord Japonii, którą ograł w sobotę po raz pierwszy od marca 2005 roku.

- Iran powinien być dumny ze swoich synów, dali z siebie wszystko, co mieli, dla swojego narodu. Myślę, że ten wynik może być punktem zwrotnym dla irańskiej piłki nożnej - ocenił selekcjoner Amir Ghalenoei, którego podopieczni nie przegrali żadnego z 16 ostatnich meczów.

Puchar Azji. Katar - Uzbekistan 1:1, karne: 3:2

Z kolei w Al-Chaur na oczach ok. 59 tysięcy kibiców broniący trofeum Katar prowadził do przerwy po golu samobójczym bramkarza Utkira Yusupova w 27. minucie, ale niespełna kwadrans po zmianie stron wyrównał Odiljon Hamrobekov i konieczna była dogrywka. Ona także nie przyniosła rozstrzygnięcia.

W konkursie rzutów karnych nieskuteczne były obie strony. Po trzech seriach to Uzbekistan prowadził 2-1, ale później już nie wykorzystał żadnej "jedenastki" i gospodarze odrobili stratę z nawiązką.(PAP)