Rekordy świata Duplantisa i Tsegay w finale Diamentowej Ligi w Eugene. Kaczmarek druga, a Skrzyszowska dopiero ósma

OPRAC.:
Jacek Kmiecik
Jacek Kmiecik
Szwed Armand Duplantis pobił własny rekord świata wynikiem 6.23 m w finale Diamentowej Ligi w Eugene w Oregonie
Szwed Armand Duplantis pobił własny rekord świata wynikiem 6.23 m w finale Diamentowej Ligi w Eugene w Oregonie EPA/PAP
W finałowych zawodach Diamentowej Ligi w Eugen (Oregon, USA) rekordy świata ustanowili Etiopka Gudaf Tsegay na 5000 m - 14.00,21 i Szwed Armand Duplantis w skoku o tyczce - 6,23 m.

Tsegay pobiła rekord świata Kipyegon na 5000 m

Rekord świata w biegu na 5000 m kobiet padł drugi raz w tym roku. Gudaf Tsegay poprawiła o 4,99 s czerwcowe osiągnięcie Kenijki Faith Kipyegon, która podczas mityngu Diamentowej Ligi w Paryżu pokonała ten dystans w 14.05,20. Drugie miejsce w Eugene zajęła Kenijka Beatrice Chebet, która poprawiła rekord życiowy na 14.05,92. Trzecia była Ejgayehu Taye z Etiopii - 14.21,52.

Duplantis o centymetr poprawił swój rekord świata z hali

Armand Duplantis wynikiem 6,23 m pobił własny rekord świata. Szwed o centymetr poprawił swoje osiągnięcie z sezonu halowego. W lutym tego roku w Clermont-Ferrand Duplantis skoczył 6,22.

Po raz pierwszy 23-letni obecnie tyczkarz pobił rekord świata w 2020 roku w Toruniu. Uzyskał wówczas rezultat 6,17. Mistrz olimpijski, świata i Europy od kilku lat jest absolutnym dominatorem w swojej konkurencji. Pozostali czołowi tyczkarze z trudem pokonują wysokość 6,00.

Kaczmarek druga tuż za mistrzynią Paulino na 400 m

Natalia Kaczmarek czasem 50,38 zajęła drugie miejsce w biegu na 400 m. Przegrała jedynie z mistrzynią świata Marileidy Paulino z Dominikany - 49,58. Trzecia była Holenderka Lieke Klaver - 50,47.

Polka ostrożnie rozpoczęła bieg i po 300 metrach była w środku stawki. Na ostatniej prostej zachowała jednak więcej sił od rywalek i przesunęła się na drugą pozycję. Podobnie jak podczas sierpniowych MŚ w Budapeszcie poza jej zasięgiem była tylko Paulino.

Skrzyszowska przedostatnia na 100 m przez płotki

Pia Skrzyszowska zajęła ósme miejsce w biegu na 100 m przez płotki, uzyskując czas 12,81. Wygrała Nigeryjka Tobi Amusan - 12,33, przed Portorykanką Jasmine Camacho-Quinn - 12,38 i Amerykanką Kendrą Harrison - 12,44. Mistrzyni Polski w bardzo mocnej stawce wyprzedziła jedynie Tię Jones z USA, która była od niej wolniejsza o 0,01 s.

Najlepszy tegoroczny wynik Parchmenta na 110 m ppł

Bieg na 110 m ppł w spektakularnym stylu wygrał Jamajczyk Hansle Parchment, który uzyskał najlepszy tegoroczny rezultat na świecie - 12,93. Za nim uplasowali się Amerykanie Grant Holloway - 13,06 i Daniel Roberts - 13,07.

Kanadyjczyk Andre de Grasse wygrał bieg na 200 m czasem 19,76, a najszybszą kobietą na tym dystansie była Jamajka Shericka Jackson - 21,57.

Ingebrigtsen ustanowił rekord Europy na 3000 m

Niezwykle emocjonujący bieg na 3000 m zakończył się zwycięstwem Norwega Jakoba Ingebrigtsena i ustanowieniem rekordu Europy - 7.23,63. Drugi Yomif Kejelcha był wolniejszy tylko o 0,01 s i poprawił rekord Etiopii na 7.23,64, z kolei trzeci Grant Fisher z USA uzyskał rekord Ameryki Północnej - 7.25,47. Dzień wcześniej Norweg pobił też rekord kontynentu na 1 milę, czyli 1609 m - 3.43,73.

Najlepsze rezultaty sezonu Wanyonyi i Mu na 800 m

Bardzo wysoki był poziom biegu na 800 m. Kenijczyk Emmanuel Wanyonyi uzyskał najlepszy czas sezonu - 1.42,80. Drugi Marco Arop pobił rekord Kanady - 1.42,85, a trzeci Algierczyk Djamel Sedjati poprawił rekord życiowy na 1.43,06.

Najlepszą kobietą na tym dystansie była reprezentantka USA Athing Mu, która triumfowała najlepszym w tym roku wynikiem na świecie - 1.54,97. Druga Kelly Hodgkinson ustanowiła rekord Wielkiej Brytanii - 1.55,19, natomiast Natoya Goule-Toppin rekord Jamajki - 1.55,96.

Najlepszy wynik sezonu Mahuczich w skoku wzwyż

Ukrainka Jarosława Mahuczich wygrała konkurs skoku wzwyż najlepszym wynikiem sezonu - 2,03. Druga Nicola Olyslagers też pokonała tę wysokość, ustanawiając rekord Australii. Trzecie miejsce zajęła Serbka Angelina Topic - 1,95.

Niespodziewanym zwycięzcą konkursu rzutu dyskiem został Matthew Denny, który ustanowił rekord Australii - 68,43. Za nim uplasowali się bardziej utytułowani Słoweniec Kristjan Ceh - 67,64 i Szwed Daniel Stahl - 67,36.

Imponujące pchnięcia trójki kulomiotów

Zacięty konkurs kulomiotów wynikiem 22,93 zwyciężył Amerykanin Joe Kovacs, który o 2 cm wyprzedził swojego rodaka Ryana Crousera. Trzeci był Nowozelandczyk Tom Walsh - 22,69.

W ten weekend na stadionie Hayward Field padło aż 11 najlepszych w tym roku wyników na świecie, w tym dwa rekordy globu. Zwycięzcy każdej konkurencji zawodów w Eugene otrzymali diamentowe trofeum.

Był to ostatni z tegorocznych 14 mityngów prestiżowego cyklu.(PAP)

Aleksander Śliwka - Orlen

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24
Dodaj ogłoszenie