Robert Lewandowski zatrzymany na Santiago Bernabeu. Real zwycięski w El Clasico

Filip Bares
Filip Bares
EASTNEWS
Real Madryt pokonał FC Barcelonę 3:1 w pierwszym El Clasico Roberta Lewandowskiego. Polak zaliczył asystę, ale nie może być zadowolony z występ, podobnie jak cała Blaugrana.

El Clasico było reklamowane jako starcie Karima Benzemy z Robertem Lewandowskim, ale dwóch czołowych snajperów świata wygenerowało tylko jedno trafienie w niedzielę na Santiago Bernabeu. Francuz już w 12. minucie meczu dał Królewskim prowadzenie, gdy popisał się skuteczną dobitką po strzale Viniciusa Juniora. Mistrz kraju oddał piłkę rywalom, ale Barcelona nie potrafiła zmienić posiadania na gole. Lewandowski miał świetną okazję do wyrównania, ale Polak nie wykorzystał mocnego, kozłującego podania z dwóch metrów od bramki; jego strzał poszybował nad poprzeczką. Pudło kompromitujące, ale powtórki pokazały, że Lewandowski był na minimalnym spalonym.

Real podwyższył prowadzenie w 35. minucie. Wybicie Daniego Carvajala niefortunnie przedłużył Sergio Busquets, a kontratak wykończył strzałem sprzed pola karnego Fede Valverde.

Xavi czekał na zmiany do 60. minuty, kiedy wpuścił na boisko Gaviego, Jordiego Albę i Ferrana Torresa. Z każdą minutą przewaga Dumy Katalonii rosła, ale cały czas brakowało efektu końcowego.

Dopiero w 83. minucie Barcelona strzeliła gola kontaktowego. Świetną indywidualną akcją popisał się Ansu Fati, który posłał mocną piłkę w pole karne do Lewandowskiego. Polak nieczysto trafił w piłkę, ale szczęśliwie przedłużył ją do Torresa, który trafił do siatki.

Nadzieje Barcelony na remis zabił w doliczonym czasie gry Rodrygo. Brazylijczyk został sfaulowany w polu karnym, a następnie sam wymierzył sprawiedliwość z 11 metrów.

W klasyfikacji strzelców Lewandowski prowadzi z 9. golami na koncie, ale jego przewaga spadła z czterech to trzech trafień po tym, jak na listę strzelców wpisał się w niedzielę napastnik Celty Vigo Iago Aspas.

W sobotę Atletico Madryt ograło Athletic Bilbao 1:0 po golu Antoine’a Griezmanna. Wypożyczony dotychczas z Barcelony do Atletico Madryt Francuz w zeszłym tygodniu przeszedł do stołecznego klubu na zasadzie transferu definitywnego. 31-letni napastnik podpisał kontrakt obowiązujący do końca czerwca 2026 roku. Szczegółów transakcji nie ujawniono, ale według dziennika „Marca” na konto Dumy Katalonii trafi ok. 20 milionów euro.

Real Madryt pokonał FC Barcelonę 3:1 w pierwszym El Clasico Roberta Lewandowskiego. Polak zaliczył asystę, ale nie może być zadowolony z występu.

9. kolejka: Rayo Vallecano - Getafe 0:0, Girona - Cadiz 1:1 (Stuani 90 z karnego - Fernandez 46), Valencia - Elche 2:2 (Cavani 41 z karnego, 45 - Milla 29 z karnego, 65) Mallorca - Sevilla 0:1 (Gudelj 53), Athletic Bilbao - Atletico Madryt 0:1 (Griezmann 47), Celta Vigo - Real Sociedad 1:2 (Aspas 39 - Illarramendi 30, Zubeldia 54), Real Madryt - FC Barcelona 3:1 (Benzema 12, Valverde 35, Rodrygo 90 - Torres 83). W tabeli prowadzi Real (25 pkt.) przed FC Barceloną (19) i Atletico (19). Tabelę zamyka Elche (3).