Sędziowie mogą publicznie komunikować się z VAR-em. IFAB dał zielone światło. Czy Polska pierwsza wprowadzi innowację w Ekstraklasie

Jacek Kmiecik
Jacek Kmiecik
Decyzją IFAB sędziowie mogą prowadzić publiczny dialog z VAR-em
Decyzją IFAB sędziowie mogą prowadzić publiczny dialog z VAR-em Anna Kaczmarz
Międzynarodowa Rada Piłkarska – International Football Association Board (IFAB), odpowiedzialna za przepisy gry w piłkę nożną, zgodziła się na przetestowanie otwartości dialogów między sędziami a VAR-em przed publicznością, podczas podejmowania decyzji za pomocą technologii. Takie obrazki zaobserwować już można było w trybie testowym podczas Klubowych Mistrzostw Świata w Maroku. IFAB zatwierdził publiczną konsultację sędziów z VAR-em podczas 137. Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia (AGM) w ramach akceptacji szeregu zmian regulacyjnych. Sędziowie piłkarscy wzorem arbitrów w rugby będą więc „kontrolowani” przez kibiców na stadionie i przed telewizorami.

Udane testy komunikacji z kibicami podczas Klubowych Mistrzostw Świata

Decyzja została podjęta przez IFAB w celu dalszego usprawnienia komunikacji z kibicami na stadionach. Dwunastomiesięczny test decyzji VAR w turniejach FIFA rozpoczął się podczas Klubowych Mistrzostw Świata w Maroku na początku tego roku i będzie również realizowany podczas mistrzostw świata U-20 w Indonezji od maja do czerwca 2023 roku.

Po zakończeniu młodzieżowego czempionatu zostanie podjęta decyzja o możliwości kontynuowania testów „otwartości dialogów sędziów z VAR-em” podczas innych turniejów do końca 2023 roku.

Polska staje przed historyczną szansą zastosowania otwartego dialogu sędziów z VAR-em

Być może Polskie Kolegium Sędziów pod wodzą Tomasza Mikulskiego zechce być prekursorem innowacji zatwierdzonej przez IFAB i wprowadzi publiczną komunikację między sędziami a VAR-em do rozgrywek Ekstraklasy SA ze skutkiem natychmiastowym, to znaczy już od najbliższej, 24. kolejki. Z pewnością przejrzystość i otwartość decyzji sędziowskich pozwoliłoby zrozumieć kibicom niuanse podejmowany przez arbitrów wyborów, a to z kolei pomogłoby zyskać zaufanie fanów do nielubianych (mówiąc delikatnie) dotychczas „gwizdków”.

IFAB w raporcie ze Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia organu, podkreśliła również, że ​​z zadowoleniem przyjęto podejście przyjęte podczas mistrzostw świata 2022 w Katarze, w którym zastosowano dokładniejsze obliczanie czasu kontuzji (często nawet dwucyfrowe). Uzgodniono, że zawody na całym świecie powinny być realizowane w ten sposób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

MKOL dopuszcza Rosjan do startów, są jednak warunki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24
Dodaj ogłoszenie