Siatkarze podążają za paniami do Paryża. W Chinach na razie wszystko zgodnie z planem

Piotr Olkowicz
Sylwia Dąbrowa
Polscy siatkarze z kompletem dwóch zwycięstw - nad Belgią 3:2 i Bułgarią 3:0 - i pięcioma punktami prowadzą w tabeli olimpijskiego turnieju kwalifikacyjnego w chińskim Xian. Lepszym bilansem setów wyprzedzają Kanadę, która we wtorek - po dniu przerwy - będzie ich kolejnym rywalem.

Olimpijskie turnieje kwalifikacyjne rozgrywane są równolegle w trzech grupach. Poza Chinami, także w Rio de Janeiro i Tokio. Z każdej imprezy awans do przyszłorocznych igrzysk w Paryżu uzyskają dwie najlepsze ekipy.

W Xian najwyżej po dwóch seriach spotkań stoją akcje biało-czerwonych i Kanadyjczyków, którzy odnieśli po dwa zwycięstwa. W niedzielę mistrzowie Europy bez straty seta pokonali Bułgarów, a zespół spod znaku klonowego liścia wygrał z wyżej notowaną Argentyną 3:1.

W stolicy Japonii niespodziewanej porażki doznali gospodarze, którzy ulegli Egipcjanom 2:3. Końcowy wynik zaskakuje tym bardziej, że drużyna z Afryki w pierwszych dwóch setach, które zakończyły się jej porażką, uzbierała łącznie 24 punkty. Na razie z kompletem punktów prowadzą Amerykanie i Słoweńcy.

Od wygranej z Iranem 3:1 udział w turnieju w Rio de Janeiro rozpoczęli prowadzeni przez Michała Winiarskiego Niemcy. Druga seria spotkań w Brazylii w niedzielę dopiero się zaczyna.