Skoki narciarskie WYNIKI. Aleksander Zniszczoł dzisiaj na podium PŚ w lotach w Planicy, Piotr Żyła też wysoko. Wygrał fenomenalny Huber

Artur Bogacki
Aleksander Zniszczoł
Aleksander Zniszczoł PAP/EPA/Antonio Bat
Skoki narciarskie dzisiaj oglądaliśmy po raz ostatni w tym sezonie. Finałowe zawody Pucharu Świata w Planicy stały na wysokim poziomie i do końca trzymały w napięciu. Patrząc na wyniki konkursu lotów, był to najlepszy występ Polaków w zimowej kampanii 2023-2024, bo 3. miejsce zajął Aleksander Zniszczoł, a 5. był Piotr Żyła. W efektownym stylu wygrał Daniel Huber.

Efektowne skoki dzisiaj w finale Pucharu Świata. W Planicy był show

Wielki finał sezonu Pucharu Świata - konkurs lotów w Planicy - miał przebieg i oprawę godną rangi wydarzenia. Dopisała pogoda, skoki były dalekie i efektowne, a sędziowie nie żałowali zawodnikom "20" za styl (na taką zasłużył m.in. 20-letni Amerykanin Erik Belshaw). Dla polskich kibiców najważniejsze było to, że do końca w walce o podium liczył się nasz reprezentant. Co więcej - stanął na nim.

Po serii próbnej można było mieć nadzieję na dobry występ Polaków. Najlepszy w niej okazał się Aleksander Zniszczoł, który uzyskał 242 m. Na 4. pozycji sklasyfikowany został Piotr Żyła, na 9. Kamil Stoch; dopiero 25. (na 28 skaczących) był Dawid Kubacki.

Obiecujące skoki i wyniki Polaków w pierwszej serii. Zniszczoł bronił miejsca na podium

Pierwsza seria konkursowa podtrzymała nadzieję na podium dla Polaka. Zniszczoł lądował na 237 m i na półmetku plasował się na 2. miejscu. Zdecydowanym liderem - z aż 23,7 pkt przewagi - był Daniel Huber. Austriak z obniżonej na żądanie belki (za to są dodatkowe punkty) uzyskał największą odległość - 247 m.

Zniszczoł bardziej niż do przodu musiał oglądać się za siebie, bo przewaga nad rywalami wcale nie była bezpieczna.

Pozostali Polacy tak dobrych wyników nie mieli. Na 11. pozycji plasował się Piotr Żyła, 16. był Kamil Stoch, a znów najgorszy w naszej ekipie był Kubacki - 29. (ostatni, bo ze zgłoszonych 30 zawodników Jan Hoerl zrezygnował ze startu).

Niesamowite skoki dzisiaj w drugiej serii w Planicy. Takie wyniki robią wrażenie

W drugiej serii Kubacki skoczył jeszcze słabiej i zamknął stawkę (29.) Stoch miał przyzwoitą próbę (223 m), ale wystarczyło to tylko do utrzymania 16. lokaty. Nasz mistrz olimpijski skończył sezon bez indywidualnego miejsca w czołowej "10"...

Swoje szanse na załapanie się do tego grona zwiększył Żyła. Z obniżonej belki pofrunął na 240 m i zaczęło się odliczanie pozycje, o które awansuje. Ostatecznie skończył konkurs na 5. pozycji. Zresztą okazało się później, że statystycznie był to najlepszy występ Polaków w sezonie, bo dwóch znalazł się w czołowej "5".

Presję dzisiaj wytrzymał Zniszczoł. W drugiej serii uzyskał 237,5 m, wprawdzie nie obronił 2. lokaty (wyprzedził go Domen Prevc), ale utrzymał się na podium. Trzecie miejsce zajął po raz drugi w karierze.

Wygrał - z gigantyczną przewagą 43,4 pkt - Huber. Austriak do finałowego skoku został puszczony z 6. belki (o jeszcze jedną niżej niż w I serii), a i tak poleciał bardzo daleko, na 242,5 m. Wygrał zawody i wywalczył też małą Kryształową Kulę za klasyfikację PŚ w lotach.