Snowboard. Mistrz świata Oskar Kwiatkowski odpadł w kwalifikacjach. Triumfy Niemki Hofmeister oraz Austriaka Karla

Mateusz Pietras
Oskar Kwiatkowski bez kwalifikacji do drugich zawodów PS w konkurencji slalom gigant równoległy MARCO BERTORELLO/AFP/EAST NEWS
Reprezentanci Polski w snowboardzie nie zdołali zakwalifikować się do drugich zawodów w slalomie gigancie równoległym w ramach Pucharu Świata we włoskim kurorcie Cortina d’Ampezzo. Mistrz świata Oskar Kwiatkowski zajął 25. miejsce. Drugi raz z rzędu zmagania wygrała Niemka Ramona Theresia Hofmeister. Wśród mężczyzn triumfował mistrz olimpijski Austriak Benjamin Karl.

Drugie snowboardowe zawody Pucharu Świat w slalomie gigancie równoległym odbyły się również we Włoszech. Tym razem zawodniczki i zawodnicy rywalizowali we włoskim kurorcie Cortina d’Ampezzo.

Niepowodzenie Biało-Czerwonych w kwalifikacjach

Przed zmaganiami odbyły się kwalifikacje, w których doszło do lada niespodzianki. Niestety mistrz świata w tej konkurencji Oskar Kwiatkowski zajął 25. miejsce (1.10,64). Co ciekawe, po pierwszym przejeździe był sklasyfikowany na piątym miejscu. Jednakże w drugim przejeździe odklejenie deski spowodowało wytracenie prędkości.

Do 1/8 finału awansowało szesnastu zawodników.

Michał Nowaczyk znalazł się na 39 pozycji, a dwie lokaty niżej był Andrzej Gąsienica-Daniel.

Kwalifikacje wygrał Włoch Roland Fischnaller z czasem 1.08.

Wśród pań również żadna z reprezentantek Polski nie zdołała zakwalifikować się do najlepszej ''szesnastki''. Na 23. lokacie została skalsyfikowana Maria Bukowska-Chyc (1.18,39). Z kolei dwie pozycje niżej znalazła się Weronika Dawidek. Ostatnia z Polek Olimpia Kwiatkowska podzieliła los brata nie awansując do 1/8 finału. Młodsza siostra mistrza świata nie ukończyła rywalizacji.

Drugi triumf w tym sezonie Niemki i austriacki finał w Cortina d’Ampezzo

Niemka Ramona Theresia Hofmeister drugi raz z rzędu wygrała zawody tegorocznego Pucharu Świata. W finale pokonała przedstawicielkę gospodarzy Włoszkę Lucię Dalmasso. Na trzecim stopniu podium stanęła Austriaczka Sabine Schoeffmann, która w pojedynku o trzecią pozycję pokonała Czeszkę Zuzanę Maderovą.

Wcześniej z zawodami pożegnała się triumfatorka kwalifikacji i trzecia zawodniczka inauguracyjnych zmagań w Carezzy Japonka Miki Tsubaki, która w ćwierćfinale została pokonana przez pierwszą liderkę tegorocznego PŚ Hofmeister. Los mistrzyni świata z Kraju Kwitnącej Wiśni podzieliła czwarta w czwartek Szwajcarka Julie Zogg. W 1/8 finału odpadła Austriaczka Daniela Ulbing, która nie ukończyła wyścigu.

W austriackim finale triumfował mistrz olimpijski w tej konkurencji i trzeci zawodnik poprzednich zawodów Benjamin Karl, który w ostatecznym pojedynku okazał się lepszy od 3-krotnego zdobywcy PŚ Andreasa Prommeggera. Natomiast po raz dziesiąty w Cortinie na podium stanął 43-letni Fischnaller, który w wyścigu o podium pokonał Słoweńca Zana Kosira.

W ćwierćfinałach odpali włoscy finaliści pierwszych zmagań w gigancie równoległym triumfator Maurizio Bormolini oraz Edwin Coratti.

Kolejne zawodny odbędą się dzień przed Wigilią w Davos. Tym razem zawodnicy i zawodniczki o pucharowe punkty powalczą w pierwszym w tym sezonie slalomie równoległym.