Sportowe rekordy. Gdzie jest granica możliwości człowieka?

ks
Wyniki osiągane przez współczesnych sportowców są zbliżone do krawędzi ludzkich możliwości. Czy oznacza to koniec rekordów? Niekoniecznie.

„Szybciej, wyżej, mocniej” - to dewiza ruchu olimpijskiego, której autorem jest żyjący w XIX w. dominikanin i nauczyciel Henri Didon. Ponad sto lat po jego śmierci hasło jest aktualne jak nigdy. Podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro sportowcy z całego świata zrobią wszystko, by po raz kolejny przełamać granicę ludzkich możliwości. Być o ułamek sekundy szybszym, skoczyć o centymetr wyżej czy rzucić minimalnie dalej niż rekordziści z przeszłości.

Weźmy najbardziej prestiżowy wśród biegów sprinterskich dystans 100 m. Podczas igrzysk w Sztokholmie w 1912 r. Amerykanin Donald Lippincott ustanowił rekord świata wynikiem 10,6 s. Nieosiągalna, jak wydawało się przez lata, granica 10 s została pokonana dopiero w 1968 r. na igrzyskach w Meksyku przez Jima Hinesa. Urywać kolejne ułamki sekundy sprinterzy zaczęli dopiero w latach 80. Obecny rekord - 9,58 s - od 2009 r. należy do Usaina Bolta. Wynik Lippincotta w ciągu niespełna stu lat został poprawiony o ponad sekundę.

Jamajczyk nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Od lat zapowiada, że stać go na wynik 9,4 s. A na 200 m może zejść poniżej granicy 19 s (obecnie jego rekord świata wynosi 19,19 s). Lepszej okazji niż ostatnie igrzyska w jego karierze nie będzie. Z Pekinu i Londynu przywiózł po trzy złote medale, w Rio z pewnością nie będzie chciał ich tylko obronić, ale też okrasić je rekordami. - Jestem przekonany, że Bolt może biegać jeszcze szybciej. Ale będzie potrzebował do tego gigantycznego wysiłku, by udoskonalić swoją technikę. Prawdopodobnie jest w stanie osiągnąć wynik w okolicach 9,4 s. Ma tak wielki talent, że może zrobić wszystko, czego sobie zapragnie - komentował przed igrzyskami w Londynie czterokrotny mistrz olimpijski Michael Johnson…

Ten artykuł jest częścią najnowszego wydania Magazynu Explorer - przejdź i czytaj dalej.

Opisujemy w nim również przypadki stosowania dopingu przez sportowców – i to nie tylko tego tradycyjnego w postaci środków farmakologicznych. Okazuje się, że coraz częściej sportowcy wspomagają się również nowinkami technologicznymi. Ten i inne artykuły przeczytasz na portalu: magazynexplorer.pl

Magazyn Explorer to miejsce dla ludzi ciekawych świata. W każdym numerze redakcja przygotowuje kilkadziesiąt opowieści o tym, co ważne, inspirujące, intrygujące i zaskakujące. Możesz go kupić w formie elektronicznej w cenie 5,95 zł. W ten sposób otrzymasz nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów z 3. wydania opublikowanych na portalu magazynexplorer.pl oraz pełnowartościowy magazyn do pobrania na dysk komputera w formie PDF.

Aby go kupić, przejdź do kiosku: kliknij tutaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24