W meczu PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych, PGE VIVE Kielce wygrało z Torus Wybrzeżem Gdańsk. Bardzo dobrze w drugiej połowie świetnie bronił młody bramkarz gospodarzy, Miłosz Wałach.

PGE VIVE Kielce - Torus Wybrzeże Gdańsk 38:24 (19:13)

PGE VIVE: Kornecki (1-30 min, 3/16 = 19 %), Wałach (31- min, 11/22 = 50 %) - Fernandez 5, Surgiel 3 – Kulesz 6, Pehlivan 5 – Jurkiewicz 2 – Lijewski 3, A. Dujszebajew 1 – Moryto 6 (1), Janc 3 – Guillo 3, Karaliok 1. Trener: Talant Dujszebajew.

Torus Wybrzeże: Chmieliński (1-21, 38-60 min, 4/31 = 13 %), Kiepulski (21-38 min, 1/11 = 9 %) - Papaj 2 (2), Frańczak – Pieczonka 3, Powarzyński 1 – Wróbel 7, Gądek 3 – Adamczyk, Oliveira 3, Didyk – Komarzewski 2 – Janikowski 2, Salacz. Trener: Thomas Orneborg.

Karne. PGE VIVE: 1/1. Torus Wybrzeże: 2/6 (Wróbel rzucił nad bramką, Wałach obronił rzut Wróbla, Salacz przekroczył linię 7. metra, Didyk trafił w słupek).

Kary. PGE VIVE: 2 minuty (A. Dujszebajew 2). Torus Wybrzeże: 0 minut.

Sędziowali: Jakub Czochra (Zwierzyniec), Michał Szpinda (Zamość).

Widzów: 1400.

Przebieg: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:5 (‘7), 5:5, 5:6, 6:6, 6:7 (‘9), 13:7 (‘15), 13:9, 15:9, 15:11, 16:11, 16:12, 17:12, 17:13, 19:13 – 25:13 (‘40), 25:14, 26:14, 26:15, 30:15 (‘46), 30:16, 32:16, 32:17, 34:17, 34:18, 35:18, 35:19, 35:21, 37:21, 37:22, 38:22, 38:24.

Kielczanie przystępowali do meczu w rzadko dla nich notowanej sytuacji, po dwóch porażkach z rzędu, w PGNiG Superlidze z Orlenem Wisłą Płock i w Lidze Mistrzów, przed własną widownią, z Montpellier Handball. Spotkanie z drużyną z Gdańska miało być dla nich początkiem wychodzenia z traumy.

Byłeś na meczu PGE VIVE Kielce - Wybrzeże Gdańsk? Znajdź się na ZDJĘCIACH

Po raz kolejny w składzie mistrzów Polski znaleźli się nastolatkowie – lewoskrzydłowy Cezary Surgiel i bramkarz Miłosz Wałach. Ten pierwszy zdobył swoje kolejne trzy bramki, ale prawdziwe show dał młody golkiper PGE VIVE. Pojawił się w bramce na początku drugiej połowy i nie dał się pokonać przez 10 minut, broniąc między innymi kontrę, dwie sytuacje sam na sam i karnego. Obronił także drugiego karnego, ale rzucający Paweł Salacz przy rzucie nadepnął na linię. Już do końca meczu Wałach, który dopiero 23 listopada będzie pełnoletni, bronił bardzo dobrze, kończąc zawody z aż 50-procentowym zapisem skutecznych interwencji.

Krzysztof Lijewski: W razie czego pierwszy sprowadzę Miłosza ziemię (WIDEO)

Poza dochodzącymi do pełnego zdrowia po kontuzjach Danielem Dujszebajewem, Mateuszem Jachlewskim, Branko Vujoviciem i Tomaszem Gębalą, odpoczywali Julen Aginagalde, Andreas Wolff i Igor Karacić. Ten drugi w meczu z Montpellier grał z mocno poobijaną po meczu w Płocku klatką piersiową. Przed poniedziałkowym treningiem w drużynie odbyło się zebranie, bez udziału sztabu trenerskiego, podczas którego zawodnicy kieleckiej drużyny szczerze sobie porozmawiali.

Początek meczu to dość wyrównana gra, z kilkoma prowadzeniami gości, ale po kilkunastu minutach zespół z Kielc rozgrzał się i zaczął budować przewagę. Z dobrej strony pokazał się inny młody zawodnik, Turek Doruk Pehlivan, który dostał sporo minut na boisku, prawie nie mylił się przy rzutach (5/7), miał aż osiem asyst i sporo pomógł w obronie (m.in. dwa przechwyty).

Arkadiusz Moryto: Wybrzeże za długo stawiało nam warunki (WIDEO)

Przewaga gospodarzy w pierwszej połowie, na skutek sporej liczby błędów w ataku (8), nie była oszałamiająca, ale na początku drugiej połowy drużyna trenera Talanta Dujszebajewa zagrała agresywniej w obronie, dostała wsparcie Wałacha i błyskawicznie zbudowała dużą przewagę.

Talant Dujszebajew: Dobra obrona pozwoliła nam kontrolować mecz (WIDEO)

W najbliższą sobotę o godzinie 17 PGE VIVE zagra wyjazdowy mecz Ligi Mistrzów z Mieszkowem Brześć, a kolejny mecz PGNiG Superligi rozegra we wtorek, 29 października o godzinie 18 w Kwidzynie z MMTS.

WAKACJE PIŁKARZY RĘCZNYCH PGE VIVE KIELCE: PIĘKNE KOBIETY, SURFING, WESELA… [zdjęcia]