Szwedzi po karnych hokejowymi mistrzami świata!

Andrzej Stanowski
Facebook/IIHF
Hokeiści Szwecji zostali po raz dziesiąty mistrzami świata, pokonując w wielkim finale w Kolonii Kanadę po rzutach karnych 2:1.

W finałowym meczu faworytami byli Kanadyjczycy - po tym, jak po świetnej trzeciej tercji pokonali w półfinale Rosję 4:2. Ale bardzo długo utrzymywał się wynik bezbramkowy, a w głównych rolach występowali bramkarze Henrik Lundqvist (Szwecja) i Calvin Picard (Kanada).

W ostatniej minucie drugiej tercji Kanada grała w przewadze i straciła gola. Krążek uderzony z dystansu przez Victora Hedmana wpadł do siatki między parkanami Picarda. Na początku trzeciej tercji Szwedzi złapali karę dwóch minut i Ryan O`Reilly doprowadził do remisu. Tuż przed końcem spotkania Szwedzi za nadmierną liczbę graczy na lodzie zostali ukarani karą dwóch minut. Kanada bombardowała bramkę Lundqvista, ale ten bronił bezbłędnie.

20-minutowa dogrywka toczyła się w oszałamiającym tempie, co potwierdziło znakomite przygotowanie fizyczne obu zespołów do turnieju. Okazje do zdobycia gola miały obie drużyny, ale obaj bramkarze nie dali się pokonać.

O mistrzostwie świata decydowały karne (na MŚ obowiązuje seria pięciu strzałów). Wygrali je Szwedzi, którzy dwa razy pokonali Picarda. Bohaterem w ekipie szwedzkiej był bramkarz Lundqvist, który obronił aż cztery strzały.

Szwecja – Kanada 2:1 po karnych (0:0, 1:0, 0:1, 0:0)

Bramki: 0:1 Hedman 40, 1:1 O`Reilly 42.

Kanada: Pickard - Parayko, Vlasic, MacKinnon, Skinner, Scheifele - Demers, de Haan, Simmond, Giroux, O'Reilly - Morrissey, Matheson, Duchene, Couturier, Killorn - Lee, Schenn, Konecny, Marner, Point.

Szwecja: Lundqvist - Stralman, Hedman, Lindholm, Rask, Landeskog - Ekman-Larsson, Brodin, Lindberg, Backstroem, Nylander - Klingberg, Edler, Everberg, Nordstrom, Karlsson - Holm, Kruger, Lundqvist, Eriksson Ek, Soderberger.

Kary: 8–8 minut. Widzów: 18,5 tys.

Sportowy24.pl w Małopolsce

#TOPSportowy24

- SPORTOWY PRZEGLĄD INTERNETU

Materiał oryginalny: Szwedzi po karnych hokejowymi mistrzami świata! - Dziennik Polski