To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto...

To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa dolnośląskiego!

Materiał partnera

Gol24

Gol24

To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa dolnośląskiego!
1/11
przejdź do galerii

©Fot. Materiał partnera

3 dni sportowej rywalizacji, prawie 130 drużyn chłopców i dziewczynek, 1211 strzelonych goli, tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach i wreszcie wszystko jest jasne. Mistrzami województwa dolnośląskiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z Polonii-Stali Świdnica (kategoria do lat 8), Olympic Wrocław (U-10) i SP 45 Wrocław (U-12), a także dziewczynki z MKS Polonii Świdnica (U-8), Girls Soccer Academy – APN Talent Trzebnica (U-10) i KS Ślęzy Wrocław (U-12). Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ w wielkim finale na PGE Narodowym.
Gospodarzem Finałów Wojewódzkich w Dolnośląskiem był Dzierżoniów, a dokładniej obiekty tamtejszego OSiR-u przy ul. Strumykowej 1. To tutaj spotkały się drużyny chłopców i dziewczynek z 29 powiatów.

Święto futbolu w Dzierżoniowie

Za nami 3 dni sportowej rywalizacji w Finałach Wojewódzkich na Dolnym Śląsku. W poniedziałek 1 kwietnia na boiska wybiegli chłopcy i dziewczynki z najstarszej kategorii U-12. Dzień później oglądaliśmy emocjonujące rozgrywki drużyn U-10, a rywalizacja zakończyła się wyłonieniem mistrzów regionu wśród 8-latków.

Finały rozpoczęły się od zgodnego okrzyku „Krzysztof Piątek!”, który był odpowiedzią na pytanie spikera o to, kto jest najlepszym polskim piłkarzem. Już wtedy było wiadomo, że Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” przeniósł się do Dzierżoniowa, czyli rodzinnej miejscowości gwiazdy AC Milan. Jak podkreślał obecny na zawodach jeden z pierwszych trenerów Piątka, a jednocześnie były reprezentant Polski i uczestnik Mundialu w 2002 roku Paweł Sibik, bramkostrzelnego napastnika od początku wyróżniał charakter. – Zawsze cieszyły go strzelone bramki i to zostało mu do dzisiaj. Tego też życzę wszystkim zawodnikom, żeby czerpali naturalną radość z grania w piłkę – powiedział Sibik.

Życzenia spełniały się na wszystkich 8 boiskach, gdzie najczęściej obserwowaną „cieszynką” po zdobyciu gola był popularny okrzyk „Pio, Pio, Pio!”. Wśród znanych gości Turnieju znalazł się też Andrzej Bolisęga, wicestarosta powiatu dzierżoniowskiego i członek zarządu Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, a kiedyś pierwszy trener Krzysztofa Piątka w Lechii Dzierżoniów, który również miał do opowiedzenia ciekawa historię związaną z byłym podopiecznym. – Łączą mnie z tym Turniejem wspaniałe wspomnienia. To tutaj kiedyś prowadziłem młodego Krzysztofa w Finałach Wojewódzkich, a mój syn wygrywał indywidualnie wyróżnienie. To dlatego za każdym razem z radością wracam na finały. Dla mnie największą wartością tych rozgrywek jest szansa dla wszystkich zawodników i zawodniczek, także tych z małych miejscowości, żeby się sprawdzić i pokazać z jak najlepszej strony – stwierdził Bolisęga.

Prawdziwym weteranem Turnieju okazał się trener Dargona Mieszkowice. Choć trudno w to uwierzyć, Edward Tasior uczestniczył w roli szkoleniowca we wszystkich dotychczas rozegranych XIX edycjach Turnieju. Trener z 55-letnim doświadczeniem wciąż zaraża swoich podopiecznych pasją do sportu. – Dopóki starczy mi sił, a moim zawodnikom zaangażowania, to będę tu przyjeżdżał. Nic nie daje piłkarzom i piłkarkom takiej energii jak emocje, które mogą przeżyć w trakcie tych rozgrywek – podkreślał Tasior.

Rywalizacja we wszystkich kategoriach była niezwykle wyrównana. Rozgrywki dziewczynek rozpoczęły się od zwycięstwa 12-latek z KS Ślęzy Wrocław. Do wygranej poprowadziła je Patrycja Falborska, która kiedyś sama występowała w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, a dziś szkoli swoje podopieczne. Na co dzień Pani Patrycja studiuje psychologię i chętnie korzysta z nabywanej na uczelni wiedzy, wprowadzając do zajęć elementy treningu mentalnego. W kategorii U-10 zawodniczki Girls Soccer Academy – APN Talent Trzebnica udowodniły, że w piłce gra się do ostatniego gwizdka sędziego. Mimo że w finale przegrywały już 0:2, to podniosły się, odrobiły straty i pokonały gospodynie z UKS-u Lechii Dzierżoniów 4:2. Zaciętą rywalizację stoczyły też 8-latki. W meczu finałowym doszło do serii rzutów karnych, z których zwycięsko wyszła MKS Polonia Świdnica – Żeńska Akademia Piłkarska.

Rywalizacja chłopców została z kolei zdominowana przez silne charaktery zdeterminowanych piłkarzy. Najpierw zawodnicy SP 45 Wrocław konsekwentnie udowadniali, że celują w zwycięstwo w kategorii U-12 i wyjazd na Finał Ogólnopolski w Warszawie. Własne „cieszynki”, perfekcyjne przygotowanie i dyscyplina zaprowadziły ich do zdobycia mistrzostwa województwa. U 10-latków furorę zrobił Olympic Wrocław, który do finału doszedł nie tylko bez porażki, ale nawet bez straty bramki! W decydującym meczu „Olimpijczycy” pokonali piłkarzy Chrobrego Głogów aż 9:0. W szeregach niepokonanych wrocławian warto zwrócić uwagę na Mateusza Moskaluka, który wyróżniał się dojrzałością w grze i świetnym przeglądem pola, więc jego wybór na najlepszego zawodnika kategorii U-10 nie mógł być dla nikogo zaskoczeniem. W rywalizacji najmłodszych adeptów futbolu prawdziwą sensację wzbudziła Zuzanna Jędrzejczyk, grająca razem z chłopcami. Drobna postura nie przeszkadzała zawodniczce Football Academy Bolesławiec w dotrzymywaniu kroku rywalom. Słabsze warunki fizyczne Zosia nadrabiała dzięki sprytowi i zwinności. Drużynowo zwyciężyli piłkarze Polonii-Stali Świdnica, którzy pokonali w finale UKS Pieńsk.

Kibice w Dzierżoniowie oglądali nie tylko futbol na wysokim poziomie, ale też wiele pięknych zachowań, zgodnych z duchem gry. Wyjątkową postawą wykazali się zawodnicy SP 9 Nowa Ruda, którzy udowodnili, że „team spirit” jest w sporcie najwyższą wartością. Piłkarze z Nowej Rudy przyjechali na Turniej z transparentem „Gramy dla Jara”, czyli kolegi, który jeszcze niedawno wspierał ich na boisku, a dzisiaj sam potrzebuje wsparcia w walce z ciężką chorobą. Ta postawa została doceniona przez organizatorów „Zieloną Kartką Fair Play”.

Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Dzierżoniowie świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.

To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa dolnośląskiego!


Szansa na odkrycie talentu

W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” uczestniczyło już ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, w tym m.in. Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy Paulina Dudek. Co roku setki tysięcy dzieci walczy o spełnienie marzeń, zwycięstwa swoich drużyn i nagrody indywidualne. Najlepsi są wybierani przez trenerów i skautów z Polskiego Związku Piłki Nożnej i dostają zaproszenie na Letnią Akademię Młodych Orłów, na której spotykają się z najbardziej utalentowanymi rówieśnikami z całego kraju. W następnych latach do części z nich trafiają pierwsze powołania do najmłodszej reprezentacji Polski do lat 15.

Wielki Finał na PGE Narodowym

W Dzierżoniowie chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuł mistrzów województwa dolnośląskiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski w obecności takich widzów jak prezes PZPN Zbigniew Boniek czy selekcjoner Jerzy Brzęczek.

Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.

Szczegółowe informacje o trwających rozgrywkach znajdują się na stronach www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl.

Z PODWÓRKA NA STADION w SPORTOWY24.PL

Wszystko o Turnieju "Z podwórka na Stadion" - newsy, ciekawostki, wyniki!

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Terminarz regionalny PP

Herb godpodarza Herb gościa
Brak danych
Więcej

Najczęściej czytane

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej