Włoski kolarz Filippo Ganna najszybszy w indywidualnej jeździe na czas. Mistrzowie rzemiosła na podium dziesiątego etapu Vuelta a Espana

OPRAC.:
Mateusz Pietras
Filippo Ganna zwycięzcą dziesiątego etapu Vuelta a Espana
Filippo Ganna zwycięzcą dziesiątego etapu Vuelta a Espana PAP/EPA/MANUEL BRUQUE
Włoch Filippo Ganna (Ineos Grenadiers) wygrał w Valladolid 10. etap, jazdę indywidualną na czas, kolarskiego wyścigu Vuelta a Espana. Drugi miejsce zajął obrońca tytułu Belg Remco Evenepoel (Soudal-Quick-Step), a trzecie triumfator tegorocznego Giro d'Italia Słoweniec Primoz Roglić (Jumbo-Visma). Koszulkę lidera obronił Amerykanin Sepp Kuss (Jumbo-Visma).

Pierwsze zwycięstwo w tegorocznym Tourze

Kolarze mieli do pokonania 25,8 km i 115 metrów przewyższenia, a jedyne, niewielkie wzniesienie na trasie zlokalizowane było w jednej czwartej dystansu i zamknęło jej najbardziej techniczną sekcję. Pozostała część “czasówki” to długie, proste odcinki, zdecydowanie faworyzujące specjalistów w tej dyscyplinie.

Uczestnicy startowali odwrotnie do zajmowanych miejsc. Rewelacyjnie pojechał Filippo Ganna (Ineos Grenadiers). Włoch był klasyfikowany na 94. miejscu. a do lidera tracił aż 1:10.22. Gdy rywalizację zakończył jeden z faworytów Belg Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step), tylko się uśmiechnął i wskazał kciukiem do góry, że jest bardzo zadowolony.

Belg triumfator Vuelty sprzed roku zajął drugie miejsce, a stawkę kolarzy na podium uzpełnił inny faworyt Słoweniec Primoz Roglić (Jumbo-Visma).

To pierwsze zwycięstwo Włocha w tegorocznym Wyścigu.

Obrona żółtej koszulki lidera

Amerykanin Sepp Kuss (Jumbo-Visma) poniósł we wtorek spore straty (był 13. - 1.29 za Ganną), ale nadal prowadzi w klasyfikacji generalnej. Kolejne miejsca zajmują Hiszpan Marc Soler (UAE Team Emirates) - 26 s straty, Evenepoel - 1.09 i Roglic - 1.36.

– Chciałem tutaj wygrać i zrealizowałem swój cel. Zazwyczaj moją rolą jest pomaganie kolegom w zespole. Bardzo się cieszę, że przychodzi taki dzień, gdy mogę powalczyć o zwycięstwo – powiedział uradowany Ganna, który trasę pokonał ze średnią prędkością 57,3 km/h.

Na 109. miejscu rywalizację zakończył Kamil Gradek (Bahrain-Victorious). Natomiast drugi z Polaków Łukasz Owsian (Arkea Samsic) został sklasyfikowany na 115. pozycji.

Jedenasty etap Vuelta a Espana odbędzie się w środę. (PAP)