Wyrzucił z boiska Lewandowskiego. Teraz poprowadzi El Clasico. Decyzja ta wyraźnie jest niekorzystna dla Barcelony

Jacek Kmiecik
Robert Lewandowski dyskutuje wzburzony z sędzią Jesusem Gil Manzano podczas meczu Osasuna Pampeluna - FC Barcelona @BarcaUniversal/Twitter
W czwartek sędziowska komisja techniczna Królewskiej Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej (RFEF) ogłosiło, że arbitrem sobotniego El Clasico FC Barcelona - Real Madryt będzie Jesus Gil Manzano. Sędzia ten pokazał goleadorowi „Blaugrany”, Robertowi Lewandowskiemu czerwoną kartkę podczas wyjazdowego meczu z Osasuną Pampeluna (2:1) w 14. kolejce zeszłego sezonu LaLiga.

Jesus Gil Manzano będzie sędziował Gran Derbi FC Barcelony z Realem Madryt w 11. kolejce LaLiga, który odbędzie się w sobotę, 28 października. Funkcję sędziego VAR będzie pełnił Guillermo Cuadra Fernandez.

Sędzia sprzyjający Realowi Madryt

Gdy sędzią był Gil Manzano Real Madryt wygrał 88 procent swoich meczów, a Barcelona tylko 50 procent. Gil Manzano po raz trzeci będzie pracował w El Clasico jako sędzia główny. Real Madryt wygrał oba poprzednie spotkania.

Sędzia Jesus Gil Manzano i były napastnik Realu Madryt Karim Benzema
Sędzia Jesus Gil Manzano i były napastnik Realu Madryt Karim Benzema EPA/PAP

W 2022 roku Gil Manzano wyrzucił napastnika Barcelony Roberta Lewandowskiego w 30. minucie meczu z Osasuną za drugą żółtą kartkę, a w konsekwencji czerwoną. Kapita reprezentacji Polski schodząc z boiska, wykonał w kierunku sędziego gest przyłożenia palca do nosa, sugarujący, że coś tu śmierdzi, za co został zdyskwalifikowany na 3 spotkania LaLiga: jedno za usunięcie z boiska i dwa za brak szacunku do sędziego.

screenshot Canal+Sport

Poza Lewandowskim ukarał czerwoną kartką Pique

W tym samym meczu 39-letni sędzia ukarał czerwoną kartką Gerarda Pique za obrazę swojej matki: „Jeb... co za wstyd. Naszczam na twoją pieprzoną matkę” – miał wykrzyczeć do arbitra wzburzony obrońca Barcy.

35-latek siedział na ławce rezerwowych, ale po pierwszej połowie podszedł do sędziego, aby poskarżyć się na jego decyzje, bowiem Katalończycy od 30. minuty grali w mniejszości po dwóch żółtych kartkach dla Lewandowskiego. Gerard towarzyszył arbitrowi do wejścia pod trybuną, po czym również otrzymał czerwoną kartkę.

„Ulubiony” sędzia Barcelony

Oto kilka kolejnych wydarzeń, które zapewne pozostaną w pamięci katalońskich fanów.

Sędzia Jesus Gil Manzano kartujący piłkarzy Barcelony
Sędzia Jesus Gil Manzano kartujący piłkarzy Barcelony kolaż EPA/PAP/EASTNEWS

Pierwsze El Clasico w bieżącym sezonie odbędzie się jutro, 28 października. Początek meczu o godzinie 16.15.