Artego Bydgoszcz walczy o tytuł mistrza Polski

Adam Szczęśniak
Tomasz Herkt i Amisha Carter przed meczem z Zagłębiem odebrali nagrody dla najlepszego trenera i MVP wśród zawodniczek sezonu zasadniczego. Tomasz Czachorowski
Trzeba mieć marzenia. Z tego założenia wychodzą w bydgoskim Artego i tego się trzymają. Głośno tego nie mówią, ale po srebrnym medalu, złoto jest teraz głównym celem. Łatwo nie będzie, ale nikt tego nie obiecywał.

Gdy w 2009 r. zespół awansował do ekstraklasy, przyjęto zasadę drobnych kroków. Pierwsze lata poświęcono na "otrzaskanie się "z ligą, a więc 3 razy była walka na pograniczu play off i utrzymania, potem zaś dwa brązy i srebro. O czym więc, jak nie o złocie, w 4. roku pracy w Bydgoszczy może marzyć trener Tomasz Herkt i jego podopieczne?

Stabilizacja finansowa (choć bez szaleństw) i kadrowa oraz mniejsze niż dawniej budżety potentatów z Krakowa i Polkowic otwierają szansę przed bydgoszczankami. Artego znakomicie spisało się w sezonie zasadniczym, wygrywając 18 z 22 spotkań, w tym 10 z 11 w Artego Arenie (porażka z Wisłą) i 8 z 11 na wyjazdach (porażki w Polkowicach, Wrocławiu i Toruniu). Kluczowy okazał się ostatni sukces w Krakowie, który pozwolił zająć 1. miejsce i mieć przewagę parkietu aż do ewentualnego finału. Ale po kolei...

Efektowny początek

W 1. rundzie play off (do 2 zwycięstw) Artego mierzy się z 8. Zagłębiem Sosnowiec. Pierwszy mecz Artego wygrało bardzo pewnie 80:44 (22:17, 22:6, 19:11, 17:10)
ARTEGO: Międzik 19 (5), 4 as., 5 prz., McBride 11 (1), 8 as., Carter 10, 6 zb., Reid 8, Koc 4, 8 zb. oraz Morris 17 (5), 8 zb., Szybała 6, 5 zb., Pawlak 4, Puss 1, Faleńczyk 0.
ZAGŁĘBIE: Sutherland 13, Antczak 10, 7 zb., McCallum 9 (1), 5 zb., Swanier 8, 6 as., Głocka 0 oraz Dobrowolska 2, Kosałka 2, Kaczor 0, Rutkowska 0.

Artego szybko objęło prowadzenie 10:0, a Zagłębie przez ponad 4,5 minuty nie mogło zdobyć punktów. Gospodynie przekonały się jednak, co znaczy chwila dekoncentracji: po kolejnych kilku minutach było zaledwie 19:15, 22:19 i 24:21. - To był jedyny moment naszej dekoncentracji, ale na szczęście w 3. kwarcie była już dobra obrona i spokojne zwycięstwo - ocenił trener Herkt.

Zobacz zdjęcia: Artego Bydgoszcz - Zagłębie Sosnowiec na żywo

Po chwili zrobiło się już 42:21, a w 3. kwarcie było już 30 pkt. przewagi. Na ostatnie kilka minut Herkt wpuścił zmienniczki - Puss, Szybałę i Faleńczyk. - To był nasz kolejny dobry mecz. A teraz jedziemy do Sosnowca, żeby wygrać, ale nastawiamy się na ciężki mecz. Nasze rywalki nie mają nic do stracenia - przyznała Elżbieta Międzik, MVP spotkania.

W ćwierćfinale play off gra się do 2 zwycięstw. Inne wyniki: Ślęza Wrocław - Pszczółka AZS Lublin 72:61 (1-0), MKS Polkowice - Basket 90 Gdynia 64:47 (1-0), Wisła Kraków - Energa Toruń 62:58 (1-0).

Bydgoszczanki zagrają rewanż w sobotę w Sosnowcu (17), ewentualny 3. mecz 9.04 w Bydgoszczy. W przypadku awansu do półfinału Artego zmierzy się ze zwycięzcą pary MKS - Basket.

Historia za Artego

Przypomnijmy, że w 1. etapie play off Artego nie miało ostatnio większych problemów. Przed rokiem pokonało 2-0 MKK Siedlce (100:62 i 82:71). Dwa sezony temu nie grano ćwierćfinałów (był II etap w "6 "i od razu półfinały), wcześniej zaś udało się odprawić 3-0 Basket Gdynia (90:63, 84:65, 77:50). Tylko w sezonie 2010/11 Artego uległo 0-2 potędze CCC Polkowice (57:75, 65:90), zajmując 6. lokatę. W sezonach 2009/10 (11.) i 2011/12 (9.) walczyło natomiast o utrzymanie.

MUKS już spadł

Nie będzie rozgrywana faza o utrzymanie. PZKosz. poinformował, że stało się tak na wniosek MUKS Poznań, który - ze względów finansowych - poddał się. MUKS spada bez gry, a zespoły zajęły miejsca jak po rundzie zasadniczej. Ostateczna kolejność w TBLK (9-12): 9. Widzew Łódź, 10. AZS Gorzów, 11. MKK Siedlce, 12. MUKS Poznań.

***
Sprawdzian szóstoklasisty 2016 - 5 kwietnia [PRZECIEKI, ODPOWIEDZI, ARKUSZE]

Materiał oryginalny: Artego Bydgoszcz walczy o tytuł mistrza Polski - Gazeta Pomorska