MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Beach Pro Tour. Bryl i Łosiak awansowali do ćwierćfinału

OPRAC.: Filip Bares
pzps
Siatkarze plażowi Michał Bryl i Bartosz Łosiak pokonali Włochów Samuele Cottafavę i Paolo Nicolaia 2:0 (22:20, 21:15) i awansowali do ćwierćfinału turnieju elity Beach Pro Tour w portugalskim Espinho. Ich rywalami o godz. 18 będą Holendrzy Steven van de Velde i Matthew Immers.

Bryl i Łosiak w Espinho

Biało-czerwoni rozpoczęli w czwartek fazę grupową od zwycięstwa nad Holendrami Stefanem Boermansem i Yorickiem de Grootem 2:0 (21:19, 23:21), ale w piątek przegrali dwa kolejne mecze: z Australijczykami Markiem Nicolaidisem i Izakiem Carracherem 0:2 (18:21, 20:22) oraz z Niemcami Nilsem Ehlersem i Clemensem Wicklerem 0:2 (16:21, 19:21).

W grupie C zajęli trzecie miejsce i trafili do barażu o awans do ćwierćfinału, w którym zmierzyli się właśnie z Cottafavą i Nicolaiem. W ćwierćfinale na zwycięzców tego meczu już czekali van de Velde i Immers, którzy z kompletem zwycięstw zajęli pierwsze miejsce w grupie A.

W eliminacjach do turnieju głównego w Portugalii odpadli Piotr Kantor i Jakub Zdybek.

Turniej w Espinho ma najwyższą kategorię Elite 16.

Beach Pro Tour

Światowy Tour Siatkówki Plażowej FIVB (znany w latach 2003-2012 jako FIVB Beach Volleyball Swatch World Tour ze względu na sponsora) był światowym zawodowym cyklem turniejów siatkówki plażowej zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, organizowanym przez Fédération Internationale de Volleyball (FIVB), globalny organ zarządzający tą dyscypliną sportu. Tour został wprowadzony w 1989 roku dla mężczyzn i w 1992 roku dla kobiet, odbywał się co roku aż do 2021 roku, kiedy to został zastąpiony przez nowy Volleyball World Beach Pro Tour.

W ciągu roku organizowano kilka turniejów. Wszyscy zawodnicy, którzy brali udział w kwalifikacjach i głównych zawodach turniejów, zdobywali punkty w FIVB Beach Volleyball World Rankings, a po ostatnim etapie para, która zgromadziła najwięcej punktów w ciągu roku, była ogłaszana mistrzami Światowego Touru (do rankingu brano pod uwagę tylko punkty z 75% turniejów w sezonie). Zwycięstwo w Światowym Tourze było uznawane za jedno z najwyższych wyróżnień w międzynarodowej siatkówce plażowej, ustępując jedynie Mistrzostwom Świata i turniejowi siatkówki plażowej na Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Historycznie Tour był zdominowany przez drużyny brazylijskie.