Beach Pro Tour. Kantor i Zdybek ze srebrnym medalem!

Zbigniew Czyż
MARTYNA SZYDŁOWSKA, FOT. VOLLEYBALL WORLD, 19 LISTOPADA 2023
Piotr Kantor i Jakub Zdybek zdobywają srebrne medale w Beach Pro Tour Challenge w Chiang Mai! To pierwszy medal w historii wspólnych startów tej pary. Biało-Czerwoni w tie-breaku wygrali swoje półfinałowe spotkanie, jednak w wielkim finale przegrali 0:2 z Holendrami Matthew Immersem i Svenem Van De Velde, którzy w całym turnieju przegrali tylko jeden set i również wywalczyli swój pierwszy wspólny medal.

Finał: Kantor/Zdybek - Immers/Van de Velde 0:2 (16:21, 13:21)

Dla obu par finał Beach Pro Tour Challenge w Chiang Mai jest pierwszym meczem medalowym w historii ich wspólnych startów w Tourze. Od początku spotkania zawodnicy po obydwu stronach boiska prowadzili twardą grę. Matthew Immers i Steven Van De Velde w drodze do finału stracili tylko jeden set. Po pierwszych wymianach punkt za punkt, Steven Van De Velde dał sygnał Oranje do punktowej ucieczki swoim asem (5-3), a po jego skutecznych atakach rywale odskoczyli na 7-3. Chociaż Biało-Czerwoni próbowali skrócić dystans, Holendrzy utrzymywali kilkupunktowe prowadzenie (10-5, 12-7). Od stanu 12-7, Piotr Kantor wygrał dwie akcje na siatce redukując stratę do trzech punktów (13-10), ale skuteczna gra rywali, którzy byli praktycznie nie do zatrzymania na siatce, uniemożliwiała naszym zawodnikom zbliżyć się bardziej. As Van De Velde powiększył ponownie dystans (18-13), a atak Immersa dał rywalom piłki setowe 20-15. Pierwsza została wybroniona atakiem Piotra Kantora, ale przy drugiej okazji do zamknięcia seta Steven Van De Velde swoim atakiem przypieczętował zwycięstwo w partii otwarcia.

Choć Oranje rozpoczęli drugi set, prowadząc 2-0, Biało-Czerwoni szybko odpowiedzieli. Najpierw wygrali kontrę, a następnie dwa asy serwisowe zapisał na swoim koncie Piotr Kantor (3-2). Kolejne akcje na przemian padały łupem jednej i drugiej pary. Do stanu 6-6, wówczas dwa punkty z rzędu zdobyli rywale i po bloku Van De Velde na Kantorze, tablica wyników pokazywała 8-6. Holendrzy powiększali swoje prowadzenie, zdobywając pięć punktów z rzędu odskoczyli na 14-8, a Steven Van del Velde zapunktował wówczas we wszystkich elementach. Polakom udało się zatrzymać serię przeciwnika na chwilę, punkt z zagrywki zdobył również Piotr Kantor (14-10), ale wówczas to rywale kontynuowali pokaz siły. Przy zagrywce Immersa, osiągnęli dziewięciopunktową przewagę (19-10) i sięgnęli po złoto, zamykając mecz trzecią piłką meczową po ataku Immersa 21:13.