Dla pierwszego klubu Lewandowskiego złota gwiazdka w Programie Certyfikacji PZPN to dopiero początek

redakcja
Pierwszy klub Roberta Lewandowskiego ze złotą gwiazdką! "To dopiero początek"
Pierwszy klub Roberta Lewandowskiego ze złotą gwiazdką! "To dopiero początek" Polska Press
To nie jest koniec etapu, ale początek do tego, by klub stawał się lepszy – nie ma wątpliwości Tomasz Tercjak, trener w UKS Varsvoia. Pierwszy klub Roberta Lewandowskiego jest jednym z 12 na Mazowszu, który otrzymał złotą gwiazdkę w Programie Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich.

Polski Związek Piłki Nożnej w kwietniu 2019 r. rozpoczął innowacyjny projekt skierowany do szkółek piłkarskich prowadzących szkolenie dzieci - Program Certyfikacji PZPN. Ma on wyznaczać standardy pracy z dziećmi w wieku 6-13 lat, pomagać w ich szkoleniu oraz weryfikować szkółki. Jednym z najważniejszych celów tego programu jest rozszerzenie dostępu do nowoczesnego treningu z profesjonalnymi metodami treningowymi.

PZPN wyróżnia trzy poziomy, nadając klubom gwiazdki - złotą, srebrną lub brązową. Jej przyznanie jest równoznaczne ze spełnieniem szeregu kryteriów i gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia. W ten sposób dany podmiot dołącza do elitarnego grona szkółek współpracujących z PZPN, będących dla dzieci najlepszym miejscem do rozwijania swoich piłkarskich umiejętności.

W pierwszej edycji Program Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich do naszej federacji wpłynęło 1197 formularzy zgłoszeniowych. Ostatecznie wszystkie wymagania formalno-prawne spełniły 694 podmioty i to właśnie im na mocy decyzji Komisji Weryfikacyjnej oraz Komisji Odwoławczej ds. Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich zostały przyznane certyfikaty, które obowiązywać będą do 30 czerwca 2021 roku. 117 podmiotów otrzymało złoty certyfikat, 145 srebrny, a 432 brązowy.

- Prawie wszystkie wymogi mieliśmy spełnione przed kontrolą - opowiadał Tomasz Tercjak, trener w UKS Varsovia, klubu ze złotą gwiazdką. - Obszarem, któremu musieliśmy poświęcić czas, to licencje trenerskie. Na 12-osobową grupę potrzebny jest jeden trener z licencją minimum UEFA B. Gdy tylko się o tym dowiedzieliśmy, nasi trenerzy, którzy jej nie mieli, zrobili właściwe kursy. Dziś wszyscy spełniają ten warunek, a niektórzy mają nawet licencję wyższą, czyli UEFA A. Jeśli więc standardy w przyszłości zostaną podniesione, jesteśmy gotowi, żeby je spełniać.

Pierwszy klub Roberta Lewandowskiego jest jednym z 12, któremu na Mazowszu przyznano złotą gwiazdką (poza tym nadano 11 srebrnych i 39 brązowych, lista wszystkich 62 szkółek jest na stronie internetowej www.laczynaspilka.pl/certyfikacja). Wśród najwyżej ocenionych jest też MKS Piaseczno.

- Większość kryteriów mieliśmy spełnionych, choć do części musieliśmy się przystosować. Przede wszystkim to obszar związany z podziałem na określone grupy treningowe. Im ich więcej, tym więcej treningów oraz potrzeba większej liczby trenerów. Rewolucji nie było, ale zmiany zaszły istotne - ocenił Jarosław Ludwiniak, koordynator akademii oraz trener dzieci z roczników 2008 i 2010 w MKS Piaseczno.

Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN skierowany jest do podmiotów prowadzących szkolenie dzieci w co najmniej jednej kategorii wiekowej Junior G – Junior D (U6-U13) w okresie nie krótszym niż przez ostatnie dwa pełne sezony. Jego wymogiem jest m.in. wykwalifikowana kadra. Jeden trener może pracować najwyżej z 12-osobą grupą. Jeśli zespół jest liczniejszy, wtedy potrzebny jest drugi szkoleniowiec.

- Mamy 18 trenerów, z których połowa ma UEFA A, dwóch jeszcze wyższą licencję, UEFA Elite Youth - zaznaczył Ludwiniak z MKS Piaseczno, który ma drużynę w każdej kategorii. Podobnie jak UKS Varsovia.

Fundamentalnym założeniem Programu Certyfikacji PZPN jest podniesienie i ujednolicenie podejścia do szkolenia w szkółkach piłkarskich. Dzięki niemu rodzice i dzieci grające w piłkę nożną uzyskują pewność, że certyfikowana szkółka piłkarska jest bezpieczna, jej kadra ma kwalifikacje niezbędne do tego, aby szkolić zawodników i spełnia standardy szkoleniowe. W tym ostatnim przypadku ścieżki są dwie – realizowanie założeń programu szkoleniowego Akademii Młodych Orłów opracowanego przez PZPN lub swój własny program, o ile zostanie zaakceptowany przez futbolową centralę.

- Posiadamy swój system, który stosujemy od około sześciu lat. Nazywa się Varsovia Football System i został opracowany przez koordynatora grup młodzieżowych Adama Kucharczyka we współpracy z pozostałymi trenerami. Został sprawdzony i zatwierdzony przez PZPN. Dla nas to duża wartość, bo mamy pewność, że to, co robimy, jest dobre - wyjaśnił Tercjak, pracujący w roli pierwszego szkoleniowca z rocznikiem 2007.

Natomiast MKS Piaseczno korzysta natomiast z programu szkoleniowego Akademii Młodych Orłów. - Stosujemy go, ale cały czas pracujemy nad swoim. Analizujemy, łączymy pewne rzeczy, rozmawiamy z trenerami. Priorytetem jest dla nas podniesienie poziomu szkolenia dzieci. Szczególnie, że program dotyczy dzieci w wieku 7-13 lat, czyli najlepszego okresu dla rozwoju psychomotorycznego - zwrócił uwagę Ludwiniak.

Pierwsze wrażenia po wprowadzeniu Programu Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich są pozytywne, a projekt potrzebny. - Kluby muszą dostosować się do pewnych standardów. Te, które ich nie spełniają, mają motywację, by do nich dołączyć. Gwiazdka to prestiż dla klubu i sygnał dla dzieci czy rodziców, że warto mu zaufać. Dzięki współpracy z PZPN zyskujemy na autentyczności - przekonywał Tercjak z UKS Varsvoia.

Ludwiniak: - Każdy pomysł, by ujednolicić system i weryfikować, czy on działa, jest bardzo dobry. Przystępując do certyfikacji chcieliśmy pokazać, że zależy nam na jakości i że wszystko jest unormowane. Pewne rzeczy trzeba sprawdzać, czy się robi dobrze i wtedy je powielać, a jeśli źle, to poprawiać. Oczywiście certyfikacja nie da efektów jutro czy za miesiąc. Ruszyła lawina pozytywnych zmian, ale musimy ją kontrolować. Tak, żeby poszła w kierunku, w jakim chcemy. Żeby efektem nie były zniszczenia, a zostało przygotowane podłoże, na którym zbudujemy autostradę.

Korzyści w dłuższej perspektywie czasu widzi też Tercjak. - Wymogi na gwiazdkę to minimum, a nie ograniczenie. Dlatego ważne jest, żeby kluby same podnosiły sobie poprzeczkę. To nie jest koniec etapu, ale początek do tego, by klub stawał się lepszy.

Od 9 grudnia Polski Związek Piłki Nożnej przeprowadza niezapowiedziane wizyty monitorujące w szkółkach piłkarskich, które otrzymały Certyfikaty PZPN. Głównie po to, by sprawdzić, czy praca wykonywana jest zgodna z wytycznymi, a gwiazdka nie została przyznana na wyrost. - Nie boimy się, wręcz przeciwnie, zapraszamy! - uśmiechają się zgodnie trenerzy UKS Varsovii i MKS Piaseczno.

od 7 lat
Wideo

Hokejowe Fudeko GAS Gdańsk chce się rozwijać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24