MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Dwa złote medale Biało-Czerwonych w niedzielę! Jest kolejna kwalifikacja olimpijska!

Łukasz Konstanty
Dominika Sztandera, złota medalistka mistrzostw Europy.
Dominika Sztandera, złota medalistka mistrzostw Europy. Fot. PAP/EPA/Antonio Bat
Dominika Sztandera została mistrzynią Europy w pływaniu w rywalizacji na dystansie 50 metrów stylem klasycznym. Złoty medal wywalczyła także kobieca sztafeta w rywalizacji 4x100 metrów stylem zmiennym. Z kolei Piotr Ludwiczak świetnie spisał się w konkurencji 50 metrów stylem dowolnym. Polak wypełnił minimum olimpijskie i wystąpi w tegorocznych igrzyskach w Paryżu.

Złoty medal i rekord Polski Sztandery

Sztandera na dystansie 50 metrów stylem klasycznym od startu znajdowała się w gronie zawodniczek, które walczyły o czołowe lokaty, ostatecznie z czasem 30,55 finiszowała jako pierwsza, wyprzedzając o 0,10 s Finkę Veerę Kivirintę i o 0,35 s Szwedkę Olivię Klint Ipsę. Nasza pływaczka w niedzielę powetowała sobie niepowodzenie na dwukrotnie dłuższym dystansie, kiedy to finiszowała czwarta, medal z Klint Ipse przegrywając o zaledwie 0,02 s.

Warto dodać, że uzyskany przez naszą pływaczkę czas to nowy rekord Polski. Dotychczasowy był gorszy o zaledwie 0,04 s i został ustanowiony w lipcu 2023 roku przez świeżo upieczoną mistrzynię Europy podczas mistrzostw świata w japońskiej Fukuoce.

Złoty krążek uzyskała również polska kobieca sztafeta w rywalizacji 4x100 metrów stylem zmiennym. Biało-Czerwone startujące w składzie Adela Piskorska, Sztandera, Paulina Peda i Kornelia Fiedkiewicz okazała się bezkonkurencyjna, a czas 3:58,71 to nowy rekord Polski - poprzedni, ustanowiony w ubiegłym roku w Fukuoce był gorszy aż o 1,52 s!

Brąz Masiuka, sensacyjny wynik Ludwiczaka

Na najniższym stopniu podium uplasował się z kolei Ksawery Masiuk na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym. Polak uzyskał czas 53,56 s. i stracił 1,33 s do zwycięzcy, Greka Apostolosa Christou oraz 0,60 sekundy do srebrnego medalisty, rodaka zwycięzcy - Evangelosa Makrygiannisa. Piątą lokatę w finale zajął Kacper Stokowski (czas: 53,90 s).

Do ostatnich metrów o złoty medal walczyła także męska sztafeta 4x100 metrów (Masiuk, Jan Kałusowski, Jakub Majerski, Kamil Sieradzki). Biało-Czerwoni ostatecznie zajęli drugie miejsce (czas: 3:33,44), złoto z Austriakami przegrywając o zaledwie 0,03 sekundy!

Ogromną niespodziankę sprawił z kolei Piotr Ludwiczak, który do ostatnich metrów liczył się w walce o medal na dystansie 50 metrów stylem dowolnym. Ostatecznie finiszował czwarty (krążek przegrał o 0,05 s), uzyskany czas (21,90 s) pozwolił mu jednak nie tylko ustanowić życiowy rekord, ale też wywalczyć przepustkę na igrzyska olimpijskie.

W finale na 400 metrów stylem dowolnym wystąpił Krzysztof Chmielewski. Polak uzyskał czas 3:50,24 i zakończył zmagania na szóstej pozycji.