Dylan Nahi, Nicolas Tournat i Benoit Kounkoud z Industrii Kielce mistrzami Europy, a Andreas Wolff najlepszym bramkarzem EURO 2024

Dorota Kułaga
Dylan Nahi z reprezentacją Francji zdobył złoty medal mistrzostw Europy w Niemczech. Wojciech Słomka/Industria Kielce
Reprezentacja Francji, w składzie której było trzech zawodników Industrii Kielce, zdobyła złoty medal na mistrzostwach Europy w piłce ręcznej rozegranych w Niemczech. Najlepszym bramkarzem turnieju został Andreas Wolff. Mistrzem Afryki został natomiast Hassan Kaddah, rozgrywający kieleckiej drużyny.

Złoty medal reprezentacji Francji. Trzech graczy Industrii mistrzami Europy

Na EURO 2024 w Niemczach zagrało łącznie 10 zawodników Industrii Kielce. Byli to reprezentanci Polski Michał Olejniczak i Szymon Sićko, Hiszpanii - Alex i Daniel Dujszebajew, Niemiec - Andreas Wolff, Chorwacji - Igor Karacić, Islandii - Haukur Thrastarson i Francji - Dylan Nahi, Benoit Kounkoud i Nicolas Tournat.

Nicolas Tournat został mistrzem Europy z reprezentacją Francji
Nicolas Tournat został mistrzem Europy z reprezentacją Francji Wojciech Słomka

Największe powody do radości mają trzej zawodnicy mistrza Polski, którzy grali w reprezentacji Francji. Po niezwykle emocjonującym meczu finałowym z Danią i dogrywce ostatecznie wygrali 33:31, zdobywając tytuł mistrza Europy. Cztery bramki rzucił Dylan Nahi, skrzydłowy Industrii Kielce, jedną obrotowy Nicolas Tournat, a Benoit Kounkoud nie wpisał się na listę strzelców. Łącznie w całym turnieju Nahi zdobył 22 bramki (70 proc. skuteczności), Tournat - 16 (80 proc.), a Kounkoud pięć razy wpisał się na listę strzelców (na siedem rzutów).

Ponadto mistrzem Afryki z reprezentacją Egiptu został rozgrywający Industrii Hasan Kaddah.

Andreas Wolff został najlepszym bramkarzem EURO 2024
Andreas Wolff został najlepszym bramkarzem EURO 2024 Wojciech Słomka

Przed meczami o złoty oraz brązowy medal, jak informuje klubowa strona Industrii Kielce, podano także najlepszych zawodników turnieju. Wybrali ich kibice oraz eksperci EHF. Za najlepszego bramkarza uznano Andreasa Wolffa, który w Niemczech spisywał się znakomicie. Bramkarz Industrii Kielce był pewnym punktem swojego zespołu. Obronił 92 rzuty na 274 (33 proc.).

EHF podsumowała też gruntownie cały turniej. Jak informuje strona Industrii Kielce, drugi najszybszy rzut turnieju oddał Michał Olejniczak, który w meczu ze Słowenią posłał piłkę z prędkością 129,42 km/h. Z kolei najszybszy sprint turnieju zanotował Dylan Nahi. Francuz pobiegł z prędkością aż 31,57 km/h.

W tym tygodniu uczestnicy EURO 2024 dołączą już do drużyny Industrii Kielce, która trenuje w Hali Legionów. W czwartek zawodnicy i sztab szkoleniowy mistrza Polski wezmą udział w uroczystej gali podsumowującej 72. Plebiscyt Sportowy Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2023. Odbędzie się ona w Grand Hotel Kielce.