KK
Reprezentacja Szwecji niespodziewanie uległa Gruzji
Reprezentacja Szwecji niespodziewanie uległa Gruzji AP/Associated Press/East News
Szwecja sensacyjnie przegrała na wyjeździe z Gruzją 0:2 w eliminacjach MŚ 2022! Do sukcesu reprezentacji notowanej na 93. miejscu w rankingu FIFA przyczyniło się trzech zawodników grających na co dzień w polskiej ekstraklasie. Szwedzi stracili prowadzenie w grupie B na rzecz Hiszpanii.

Gruzini w siedmiu spotkaniach eliminacji ugrali tylko cztery punkty. Z kolei Szwedzi we wrześniu rozprawili się z Hiszpanią i z 15 "oczkami" zajmowali pozycję lidera grupy.

Mecz w Batumi w podstawowym składzie rozpoczął 40-letni Zlatan Ibrahimović, który w tym roku powrócił do drużyny narodowej. Bohaterem okazał się jednak nie "Ibra", a młodszy od niego o 20 lat Kwicza Kwaracczelia. Skrzydłowy Rubina Kazań po przerwie dwukrotnie pokonał szwedzkiego bramkarza Robina Olsena. W podstawowym składzie gruzińskiej drużyny zagrali Otar Kakabadze z Cracovii, Nika Kwekweskiri z Lecha Poznań (zszedł w 90. minucie) oraz Walerian Gwilia z Rakowa Częstochowa.

Potknięcie Szwedów wykorzystała reprezentacja Hiszpanii. Zespół Luisa Enrique ograł na wyjeździe Grecję 1:0 po golu z rzutu karnego. Potwierdzoną przez VAR "jedenastkę" podyktował Szymon Marciniak.

W ostatniej kolejce Hiszpanie w Sewilli podejmą Szwedów. Stawką meczu będzie bezpośredni awans na mundial z pierwszego miejsca. W korzystniejszej sytuacji do tego pojedynku przystąpią Hiszpanie, którzy mają punkt przewagi nad Skandynawami.

Gruzja - Szwecja 2:0 (0:0)

Bramki: Kwicza Kwaracczelia 61, 78