MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Najszybsza bramka w historii Euro! Włochy i tak odrobiły straty z Albanią [ZDJĘCIA]

OPRAC.: Filip Bares
Mecz grupy B
Mecz grupy B epa/pap
Reprezentacja Albanii zaskoczyła Włochów w 23. sekundzie meczu, ale to nie wystarczyło. Mistrzowie Europy wygrali swój pierwszy mecz w drodze do obrony tytułu 2:1.

Przebieg meczu

Po losowaniu Euro 2024 żadna inna reprezentacja nie znalazła się w tak trudnym położeniu, jak Albania. W grupie B z Włochami, Hiszpanią oraz Chorwacją nikt nie dawał jej szans. Podopieczni brazylijskiego trenera Sylvinho już zdołali jednak zapisać się w annałach mistrzostw Europy.

Wszystko za sprawą najszybciej strzelonego gola w historii turnieju. Nedim Bajrami na listę strzelców wpisał się już w 23. sekundzie meczu. 25-letni pomocnik przejął piłkę po wyrzucie z autu Federico Dimarco i mocnym strzałem nie dał szans włoskiemu bramkarzowi.

Broniącej tytułu ekipie z Półwyspu Apenińskiego otrząśnięcie się zajęło kilka minut. Później jej dominacja na boisku nie podlegała dyskusji.

Włosi wyrównali w 11. minucie. Po krótko rozegranym rzucie różnym Lorenzo Pellegrini popisał się precyzyjnym dośrodkowaniem, a uderzeniem głową do siatki trafił Alessandro Bastoni.

Po kolejnych pięciu minutach podopieczni trenera Luciano Spallettiego już prowadzili. Tym razem Nicolo Barella dopadł do zbyt krótko wybitej piłki i tuż sprzed linii pola karnego pokonał Thomasa Strakoshę.

Później albański bramkarz nie raz ratował swój zespół, a czasem dopisywało mu szczęście, jak w 33. minucie, gdy w słupek trafił Davide Frattesi.

W drugiej połowie Włosi kontrolowali sytuację i nie atakowali zaciekle. W 90. minucie ich pasywność mogła zostać skarcona. Rey Manaj znalazł się w dogodnej sytuacji, jednak po jego strzale piłka odbiła się od skracającego kąt Gianluigiego Donnarummy.

Wcześniej w sobotę w drugim meczu grupy B Hiszpania pokonała Chorwację 3:0. W środę Chorwacja zagra z Albanią, a dzień później hit Hiszpania - Włochy.

Grupa B: Włochy - Albania 2:1 (2:1)

Bramki: 0:1 Nedim Bajrami (1), 1:1 Alessandro Bastoni (11-głową), 2:1 Nicolo Barella (16).

Żółte kartki - Włochy: Lorenzo Pellegrini, Riccardo Calafiori. Albania: Armando Broja, Arber Hoxha.

Sędzia: Felix Zwayer (Niemcy). Widzów: 60 512.

Włochy: Gianluigi Donnarumma - Giovanni Di Lorenzo, Alessandro Bastoni, Riccardo Calafiori, Federico Dimarco (83. Matteo Darmian) - Davide Frattesi, Jorginho, Lorenzo Pellegrini (77. Bryan Cristante), Nicolo Barella (90+2. Michael Folorunsho), Federico Chiesa (77. Andrea Cambiaso) - Gianluca Scamacca (83. Mateo Retegui).

Albania: Thomas Strakosha - Elseid Hysaj, Berat Djimsiti, Arlind Arjeti, Mario Mitaj - Kristjan Asllani, Ylber Ramadani, Nedim Bajrami (87. Ernest Muci) - Jasir Asani (68. Arber Hoxha), Armando Broja (76. Rey Manaj), Taulant Seferi (68. Qazim Laci).