Pływanie. Juvenia Wrocław wygrała klasyfikację medalową MP 2021

Jakub Guder
Jakub Guder
13 medali - siedem złotych, pięć srebrnych i jeden brązowy - to dorobek Juvenii Wrocław na głównych mistrzostwach Polski, które w majowy weekend rozgrywane były w Lublinie. Wszystkie medale dla wrocławskiego klubu zdobyły panie, które największy sukces osiągnęły w sztafecie 4x100 stylem zmiennym bijąc rekord kraju.

O „aniołkach Matusińskiego”, czyli naszej narodowej sztafecie 4x400m, mówimy od dawna. My na Dolnym Śląsku mamy nasze „aniołki Widanki”, trenera Grzegorza Widanki, które spotkać możemy nie na bieżni, ale w basenie. Z tego w Lublinie wyłowiły pokaźny worek z medalami.

Na pierwszym miejscu należy wymienić sztafetę 4x100 stylem zmiennym w składzie: Alicja Tchórz, Dominika Sztandera, Klaudia Naziębło, Kornelia Fiedkiewicz. Dziewczyny w finale nie dość, że sięgnęły po złoto, to jeszcze czasem 4:02.63 pobiły rekord Polski. Teraz tylko kataklizm mógłby zabrać im wyjazd na igrzyska do Tokio. Zostały cztery wolne miejsca, a one - w tym rankingu - zajmują drugie miejsce. Za dwa tygodnie ME w Budapeszcie. Dodatkowo wszystkie uczestniczki takiej olimpijskiej sztafety muszą mieć spełnione tak zwane „minimum B” - to też udało się załatwić w Lublinie.

Najlepszą zawodniczką mistrzostw została 29-letnia Alicja Tchórz, która na 50m grzbietem uzyskała świetny czas 28.12. Ala dorzuciła do tego dorobku jeszcze złote krążki na 50 i 100m kraulem oraz w sztafecie 4x100 dowolnym, gdzie Juvenia wygrała z olbrzymią przewagą.

Indywidualnie dwukrotnie mistrzynią Polski została Dominika Sztandera (50 i 100m klasykiem). Trochę szczęścia zabrakło Klaudii Naziębło. W indywidualnych startach na 100 i 200m grzbietem dwukrotni była druga.

Bardzo zadowolona ze swojego występu była też niespełna 20-letnia Kornelia Fiedkiewicz. Nie dość, że z koleżankami zdobyła dwa mistrzostwa w sztafecie, to jeszcze bardzo dobrze wypadła solo. Zawiesiła na szyi dwa srebrne (50m motylem i 50m kraulem) i jeden brązowy medal (100m kraulem).

- Cele były jasno nakreślone - chodziło o to, żeby jak największa liczba zawodniczek startowała na igrzyskach. Dziewczyny miały nieco większe oczekiwania niż ja. Okazuje się jednak, że w wieku 29 lat można bić jeszcze rekordy życiowe - mówi Alicja Tchórz, która jednak dodaje, że najważniejszy jest sukces sztafet i to, że ona i jej koleżanki w Tokio będą mogły pływać w drużynie. Wszystkie bowiem wywalczyły tak zwane "minimum B", które do tego właśnie uprawnia.

Tchórz - najbardziej doświadczona zawodniczka imprezy - została wybrana najlepszą pływaczką mistrzostw. Jak mówi - z tyłu głowy ma już zakończenie kariery. - Powiedziałam już trenerom w Juvenii, że będę im pomagała w treningach licealistów. Nie spodziewałam się, że mogę tak szybko pływać. Myślę, że zadziałała rutyna i komfort psychiczny. Owocuje 20 lat moich treningów w basenie - dodaje.

Kwalifikacji olimpijskiej nie udało się wywalczył Pawłowi Wernerowi, ale liczy jeszcze na start na Litwie.

Do dolnośląskiego dorobku swoje dołożył także Śląsk Wrocław, który nazbierał pięć medali, w tym złoto Dawida Szwedzkiego na 400m stylem zmiennym (4:17.12 - minimum na ME w Budapeszcie).

Złoto na 50m dowolnym i bilet do Tokio zapewnił sobie również Paweł Juraszek (MKS Dziewiątka Dzierżoniów 21.77 w finale).