Rusza Muzeum Historii Klubu Iskry Kielce. To pierwsze takie miejsce w Polsce. Uroczysty wernisaż 28 lutego w Hali Legionów

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
Wideo
od 7 lat
Rusza Muzeum Historii Klubu Iskry Kielce. To pierwsze takie miejsce w Polsce. Uroczysty wernisaż odbędzie się w środę, 28 lutego, w Hali Legionów. Początek o godzinie 17.30. Dzień później, podczas ostatniego meczu fazy grupowej EHF Ligi Mistrzów Industrii Kielce z Kolstad Handball po raz pierwszy będą mogli je podziwiać kibice.

Będzie uroczyste otwarcie Muzeum Historii Klubu

Przygotowania do utworzenia muzeum rozpoczęto jesienią 2023 roku. Jako lokalizację wskazano wnęki w dwóch korytarzach pod trybunami Hali Legionów. Dzięki nieocenionemu wsparciu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach oraz sponsorów klubu zostały one wyremontowane oraz przystosowane do celów muzealnych.

Muzeum zostało przygotowane dla kibiców i od początku było tworzone razem z nimi. W listopadzie kielecki klub rozpoczął zbiórkę artefaktów. O przekazywanie ich poprosił m.in. do byłych działaczy, trenerów, zawodników, a także kibiców kieleckiego klubu. Dzięki temu udało się pozyskać m.in. dokument potwierdzający, że założenie klubu miało miejsce 1 września 1965 roku - informuje strona kielcehandball.pl

- Powstanie muzeum ma na celu przedstawienie bogatej historii klubu, który wpisał się już na stałe w życie Kielc. Historii, która z jednej strony jest nieznana, zapomniana, ale też niedoceniana. To także hołd dla działaczy, zawodników i trenerów, którzy występowali tu na przestrzeni tych blisko 60 lat. Jednocześnie ukazanie rzeszy fanów tego, że na sukcesy i miejsce, które dzisiaj zajmuje klub potrzebne były dekady ciężkiej pracy u podstaw

- mówi Anna Benicewicz-Miazga, która z ramienia klubu koordynuje tworzenie Muzeum.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć m.in. kontrakt pierwszego trenera Wacława Mozera, gwizdek legendarnego szkoleniowca Edwarda Strząbały, piłkę, którą grano w klubie w latach 60. ubiegłego wieku, ale też wiele koszulek, elementy kibicowskich opraw, szaliki, zapiski trenerskie pokazujące zagrywki taktyczne, historyczne zdjęcia, wycinki z prasy, medale, trofea i puchary z tym najcenniejszym w historii klubu - za zwycięstwo EHF Ligi Mistrzów w 2016 roku. Łącznie na ekspozycję składać się będzie ponad 600 różnych artefaktów - informuje kielecki klub.

Klub przygotował także ścianę z tablicą, która będzie klubową Wall of Fame i znajdować się będą na niej stalowe gwiazdy z nazwiskami wszystkich zawodników, trenerów i działaczy, którzy mieli niebagatelny wkład w rozwój klubu. Gwiazd będzie 65 i będą sukcesywnie dokładane.

W przerwie zimowej między rozgrywkami dostosowano wnęki pod trybunami. Wyremontowano je, zamontowano meble i przygotowano do oszklenia. Te prace nie byłyby możliwe bez zaangażowania sponsorów klubu - Creo Concpet, Dekorian Home, Kielecka Fabryka Mebli, Szkło-Tech, Opara Budownictwo, Kleen-Tex, DWA, Dziejak i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Od 1965 roku kielecki klub wpisał się w historię sportu w województwie świętokrzyskim i w całej Polsce. Jego zawodnicy zdobyli 29 medali mistrzostw Polski, w tym 20 z tego najcenniejszego złotego kruszcu, 17 Pucharów Polski oraz pięć medali Ligi Mistrzów. To właśnie w Kielcach występowali i nadal występują najlepsi zawodnicy tej dyscypliny, pracowali i pracują najlepsi trenerzy tej dyscypliny nie tylko w kraju, ale i na świecie. To tutaj stworzono drużynę, która jest szanowana na arenie międzynarodowej.

Klub Iskra Kielce funkcjonuje blisko 60 lat, choć drużyna występowała pod różnymi nazwami. Ale wszystkie z nich budowały kulturę sportu, tradycję czy tożsamość, wychowano w ciągu tego czasu nie tylko pokolenia kibiców, ale i zawodników. Przez dekady klub zdobył wiele trofeów, medali, statuetek. Dostarczył też niezapomnianych wrażeń, emocji i doświadczeń. To wszystko chcemy pokazać w klubowym muzeum.

Uroczysty wernisaż z udziałem darczyńców oraz władz klubu odbędzie się w środę 28 lutego o godz. 17.30. Natomiast dzień później, podczas ostatniego meczu fazy grupowej EHF Ligi Mistrzów Industrii Kielce z Kolstad Handball po raz pierwszy będą mogli je podziwiać kibice.

Muzeum Historii Klubu będzie można zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach 10-16. Wystawa dla zwiedzających jest w tym czasie bezpłatna. Natomiast w dni meczowe wejście do Hali Legionów będzie możliwe jedynie dla posiadaczy biletów i karnetów, więc tym samym zwiedzanie muzeum nie będzie możliwe.

- Zaznaczamy, że jest to otwarcie Muzeum Historii Klubu to dopiero początek jego działalności. W kolejnych miesiącach planujemy m.in. udostępnienie odlewów rąk zasłużonych zawodników, do których kibice będą mogli przyłożyć swoje dłonie. Cały czas zbieramy eksponaty i apelujemy o ich przekazywanie, planujemy także elementy multimedialne

- dodaje Anna Benicewicz-Miazga, której słowa cytujemy za klubową stroną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rusza Muzeum Historii Klubu Iskry Kielce. To pierwsze takie miejsce w Polsce. Uroczysty wernisaż 28 lutego w Hali Legionów - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24