Inter Mediolan po raz siódmy w historii sięgnął po Superpuchar Włoch. Wygrał 3:0 w derbach z Milanem. Mecz odbył się w Arabii Saudyjskiej na stadionie w Rijadzie.

Saudyjczycy biorą wszystko

W listopadzie i grudniu to Katar jako gospodarz mistrzostw świata gościł najlepszych piłkarzy świata. Teraz czyni to sąsiadująca z nim Arabia Saudyjska. W weekend odbył się w niej Superpuchar Hiszpanii z udziałem FC Barcelony i Realu Madryt, wcześniej transfer do Al Nassr potwierdził Cristiano Ronaldo, dziś odbył się Superpuchar Włoch, a w czwartek na deser dojdzie do pojedynku Ronaldo z Leo Messim, Kylianem Mbappe i Neymarem w ramach meczu gwiazd ligi arabskiej z francuskim Paris Saint-Germain.

Póki co Saudyjczycy potrafią przekonywać gwiazdy wyłącznie petrodolarami. Porozumienie z Włochami osiągnięto jeszcze w 2018 roku. Dzisiejszy finał był ostatnim w ramach umowy gwarantującej w każdej edycji po 7,5 mln euro. Milan wystąpił w nim jako mistrz, Inter jako zdobywca Pucharu Włoch. Mecz wciśnięto pomiędzy 18 a 19 kolejką Serie A.

Łatwy finał dla Interu, Milan bezradny

Inter w 10 minucie objął prowadzenie dzięki błyskawicznej akcji. Kluczowe okazały się w niej podania w tempo; najpierw Edina Dżeko do Nicolo Barelli, potem od Barelli do wbiegającego w pole karne autora bramki, Federica Dimarco. VAR potwierdził, że żaden z nich nie spalił, co próbowali sugerować zawodnicy Milanu.

Drugą bramkę Inter dołożył w 21 minucie. Był to efekt zabawy Dżeko w polu karnym z ostatnim obrońcą. Bośniak zamarkował dośrodkowanie, przełożył piłkę na prawą nogę i z niej oddał skuteczny strzał po długim słupku.

W 64 minucie trener Stefano Pioli przeprowadził w Milanie potrójną zmianę, ale to na nic się zdało. Inter zadał nokautujący cios w 77 minucie, gdy Lautaro Martinez przepchnął Fikayo Tomoriego. Mistrz świata z Argentyną przeskoczył bandy reklamowe, zdjął koszulkę, odwrócił ją do kibiców i ten sposób, jak jego rodak Leo Messi celebrował swoją chwilę.

AC Milan - Inter Mediolan 0:3 (0:2)

Bramki: Dimarco 10', Dżeko 21', L. Martinez 77'
Żółte kartki: T. Hernandez, Tonali - Barella, Calhanoglu, L. Martinez
Spotkanie odbyło się na King Fahd International Stadium w Rijadzie (Arabia Saudyjska)

AC Milan: Tatarusanu - Calabria (79' Dest), Kjaer (64' Kalulu), Tomori, Theo Hernandez - Tonali, Bennacer - Messias (65' Origi), Diaz (64' De Ketelaere), Leao - Giroud (79' Rebić).

Inter Mediolan: Onana - Skriniar, Acerbi, Bastoni (84' de Vrij) - Darmian, Barella (71' Gagliardini), Calhanoglu (84' Asslani), Mkhitaryan, Dimarco (63' Gosens) - Dżeko (71' Correa), Lautaro Martinez.