W tej klasyfikacji Iga Świątek też jest najlepsza. Nikt nie robił tego tak często!

Łukasz Konstanty
Najlepsze tenisistki mogą ze strony Igi Świątek spodziewać się wszystkiego, łącznie z tym, iż nie pozwoli im na wygranie żadnego gema w secie. Fot. PAP/EPA/Ali Haider
Iga Świątek przyzwyczaiła już nas do tego, że w wielu rankingach plasuje się na pierwszej pozycji i jest w stanie gonić za osiągnięciami sławnych poprzedniczek. Okazuje się, że jest najlepsza także w nietypowej klasyfikacji.

Oczywiście poniższe ma charakter wyłącznie statystyczny i ciekawostkowy, bowiem zmiany w czołowej dwudziestce światowego rankingu tenisistek zachodzą niemal co tydzień.

Iga Świątek z największą liczbą wygranych setów wygranych do zera

Niezależnie od tego, z kim gwiazdom światowego kobiecego tenisa przychodzi mierzyć się na korcie, łatwo przewidzieć, że stojąca po drugiej stronie kortu przeciwniczka zrobi wiele, by faworytce napsuć sporo krwi. Wygranie seta bez strat własnych nie jest więc wcale łatwym zadaniem. Wrażenie robi jednak dopiero triumf w rozmiarze 6:0 z zawodniczką, która w klasyfikacji generalnej zajmuje miejsce w czołówce.

Jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie mecze, które rozegrały między sobą tenisistki klasyfikowane w aktualnym rankingu w czołowej dwudziestce okaże się, że specjalistką od wygrywania setów z czołowymi zawodniczkami bez choćby straconego jednego gema jest Iga Świątek. Polce taka sytuacja przytrafiła się aż dziewięciokrotnie.

Oczywiście ktoś mógłby powiedzieć, że przecież rywalka w trakcie rozgrywania meczu akurat była notowana znacznie niżej. Rzeczywiście, taka sytuacja mogła mieć miejsce w poszczególnych przypadkach, ale... nie w przypadku Polki. Oto wszystkie wygrane sety na czysto z tenisistkami, które obecnie znajdują się w czołowej dwudziestce rankingu (w nawiasie miejsce w klasyfikacji rywalki w dniu meczu):

• Jessica Pegula (4) - Turniej w Dubaju (2023)
  • Coco Gauff (5) - Turniej Finals (2022)
  • Coco Gauff (8) - Turniej w San Diego (2022)
  • Weronika Kudiermietowa (11) - Turniej w Doha (2023)
  • Weronika Kudiermietowa (25) - Turniej w Indian Wells (2021)
  • Daria Kasatkina (28) - Turniej w Doha (2022)
  • Ludmiła Samsonowa (13) - Turniej w Dubaju (2023)
  • Karolina Pliskova (9) - Turniej w Rzymie (2021, dwa sety)

Aż w siedmiu z dziewięciu wymienionych przypadków tenisistka z aktualnej dwudziestki była w światowej czołówce także wówczas, gdy mierzyła się z Igą, dwie pozostałe plasowały się w trakcie gry w trzeciej dziesiątce... Inna sprawa, że Polka wygrywała także sety bez strat własnych z innymi rywalkami, które w trakcie meczu klasyfikowane były wśród najlepszych, a obecnie nieco obniżyły loty. Przykładem Estonka Anett Kontaveit, która w momencie, gdy przegrywała ze Świątek finał w Doha (2:6, 0:6 w 2022 roku), była na siódmym miejscu.

Trzy wpadki Igi Świątek

Sześciokrotnie seta do zera z zawodniczkami plasującymi się obecnie w czołówce światowego rankingu potrafiła wygrać Simona Halep. To drugi wynik wśród dwudziestu najlepszych aktualnie tenisistek. Jedną z tych, z którą Rumunka potrafiła wygrać bez strat własnych, była Świątek, działo się to jednak dawno temu, bo podczas French Open w 2019 roku, kiedy to Polka była klasyfikowana na jednym z początkowych miejsc... drugiej setki klasyfikacji.

Iga przegrywała w karierze sety bez żadnej własnej zdobyczy także z Julią Ostapenko (Birmingham 2019) i Kasatkiną (Eastbourne 2021). Drugi z wymienionych meczów to jedyny przypadek, w którym Polka nie wygrała w secie choćby jednego gema od momentu, gdy znalazła się w czołowej dziesiątce światowego rankingu i ostatni taki przypadek w jej karierze. Dodać jednak trzeba, iż mecz odbył się na najbardziej nielubianej przez Polkę nawierzchni - czyli na trawie.

Jeśli chodzi o pozostałe zawodniczki z czołówki - pięcioma wygranymi setami do zera z tenisistkami z aktualnego TOP 20 może pochwalić się Czeszka Petra Kvitova, Pozostałe takich sukcesów mają nie więcej niż trzy (taką liczbą może pochwalić się m.in. Aryna Sabalenka).

Kto najczęściej przegrywał bez zdobyczy punktowej?

A która z tenisistek z aktualnej czołówki najczęściej nie była w stanie wygrać w secie nawet jednego gema? Kasatkina oprócz Świątek pozwoliła sobie na wpadki także z pięcioma innymi tenistkami (m.in. z Sabalenką i Halep). Pliskova, Kudiermietowa i Caroline Garcia takich przypadków mają po cztery. Z kolei identyczną liczbę przegranych na czysto setów co Świątek ma Sabalenka - z tym, że jej taka sytuacja przytrafiła się nawet wówczas, gdy była wiceliderką rankingu.

W sobotę o godzinie 16.00 Świątek powalczy o kolejny triumf w finałowym meczu turnieju WTA w Dubaju. Przeciwniczką będzie Barbora Krejcikova, z którą Polka mierzyła się trzy razy, nigdy jednak nie udało jej się zachować czystego konta po stronie strat w którymkolwiek z setów podczas rywalizacji z Czeszką. Może dziś nastąpi ten moment?