MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Ampfutbol. Wczoraj hegemon ostatnich lat lepszy od walecznych Polaków. Dziś walka o brąz. Zobacz gdzie i o której

OPRAC.:
Mateusz Pietras
Polacy gorsi od Turcji i zagrają dziś o brąz.
Polacy gorsi od Turcji i zagrają dziś o brąz. ARCHIWUM
To koniec marzeń o tytule. Wczoraj reprezentacja Polski w ampfutbolu przegrała z Turcją 1:5 w półfinale mistrzostw Europy we francuskim Evian. Dziś zagrają o trzeci brąz z rzędu. Ich rywalami będą Anglicy. Z kolei o tytuł pogromcy Polaków zmierzą się z reprezentantami Hiszpanii.

Polacy jak dotąd nie stracili w turnieju ani jednej bramki. W fazie grupowej wygrali z Grecją, Szkocją oraz Niemcami i do play-offów awansowali z pierwszego miejsca z bilansem bramkowym 28:0. W czwartek w ćwierćfinale jeszcze dołożyli do swojego dorobku trzy gole pokonując 3:0 Irlandię.

Brak bramki w potwierdzeniu swojej przewagi

Od początku spotkania półfinałowego z Turcją to Biało-Czerwoni byli stroną dominującą, ale nie potrafili zamienić tego na bramkę. W siódmej minucie mocny strzał z rzutu wolnego oddał Bartosz Łastowski, piłka zaplątała się między piłkarzami obu drużyn, a finalnie Kamil Grygiel nie trafił czysto w piłkę. A rywale na to odpowiedzieli najlepiej, jak tylko się dało. W 11. minucie dwa szybie podania w poprzek boiska i niepilnowany Muhammet Yegen otworzył wynik spotkania.

Był to pierwszy stracony przez Polaków gol podczas tegorocznego europejskiego czempionatu. A w 22. minucie padła druga bramka dla Turków, którzy znów przyspieszyli i szybko przedostali się pod polską bramkę. Na 2:0 trafił Rahmi Ozcan. Jednak to znów był jeden z nielicznych ataków naszych przeciwników w pierwszej połowie. Niestety, bardzo skuteczny i bolesny w skutkach.

Niecałe dwie minuty po przerwie Omer Guleryuz świetnie wypatrzył Seyhmusa Erdinca i zagrał do niego piłkę. To była bardzo dobra decyzja, bo po strzale tego drugiego było już 3:0 dla Turcji. Chwilę później Guleryuz znów zabawił się z polską defensywą. Zakręcił piłką, po czym zagrał ją do Serkana Derelego, który pokonał Igora Woźniaka i po stronie zdobyczy broniącej tytułu reprezentacji Polski widniała już cyfra 4.

– Wyszliśmy tak naprawdę na pierwsze 15 minut meczu. Kontrolowaliśmy spotkanie do pierwszej bramki, a potem spanikowaliśmy. Na początku drugiej połowy dostaliśmy jeszcze dwa gole i było już bardzo trudno

– mówił po spotkaniu Krystian Kapłon.

Bramka honorowa przeciwko hegemonowi ampfutbolu

Polakom pozostało zaryzykować i spróbować odrobić straty. Ale gola udało się zdobyć tylko jednego. W 44. minucie po błędzie tureckiego bramkarza Furkana Arslana długie podanie Kamila Rośka wykorzystał Kamil Grygiel. Jak się później okazało, był to gol honorowy dla Polski.

A ostatnie słowo należało do rywali. Erdinc Seyhmus w 46. minucie znalazł się w sytuacji sam na sam z Igorem Woźniakiem i pokonał polskiego bramkarza ustalając wynik meczu na 5:1. Turcja – podobnie jak przed czterema laty - stanie więc przed szansą obrony mistrzowskiego tytułu, a Polakom pozostanie walka o trzeci z rzędu brązowy medal Euro.

– Przyjechaliśmy po złoty medal. Jak widać, był on poza naszym zasięgiem, ale jestem przekonany, że nie wrócimy z pustymi rękoma. Musimy wywalczyć jeszcze jeden cały mecz i pokazać, że szybko dźwigamy się po porażkach. Tak jak zwykle bywało szybko poprawiamy błędy

– dodaje Kapłon.

Stawką trzeci brązowy medal z rzędu

W meczu o trzecie miejsce Biało-Czerwoni zmierzą się z Anglią, która przegrała w półfinale z Hiszpanią 1:2. Spotkanie odbędzie się w sobotę o 15:00, a transmitowane będzie na stronie sport.tvp.pl oraz w aplikacji TVP Sport. Dwie godziny później w Evian odbędzie się finał Turcja – Hiszpania.

Turcja – Polska 5:1 (2:0) 1:0 - Muhammet Yegen 11' 2:0 - Rahmi Ozcan 22' 3:0 - Seyhmus Erdinc 27' 4:0 - Serkan Dereli 30' 4:1 - Kamil Grygiel 44' 5:1 - Erdinc Seyhmus 46'

Wyjściowe składy:

Turcja: Bulent Cetin - Fuat Tastan, Alican Kuruyamac, Erdinc Seyhmus, Muhammet Yegen, Serkan Dereli, Omer Guleryuz.

Rezerwowi: Erdi Arslan, Furkan Arslan - Fatih Senturk, Rahmi Ozcan, Emin Tiryaki, Savas Kaya, Baris Telli, Kemal Gules.