MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Cristiano Ronaldo pobił strzelecki rekord, a Krychowiak zmarnował karnego i spadł z ligi [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jacek Kmiecik
Cristiano Ronaldo zdobył dwie bramki w meczu ostatniej 34. kolejki mistrzostw Arabii Saudyjskiej Al Nasr Rijad – Al Ittihad Dżudda (4:2). Tym samym portugalczyk sięgnął po koronę króla strzelców Saudi Pro League sezonu 2023/2024 z 35 golami na koncie.

W składzie Al Ittihad, jak zwykle, nie znalazł się Karim Benzema – Francuz nie grał przez nieco ponad miesiąc. Powodem absencji miała być rzekoma kontuzja mięśnia. Niemniej chęć Benzemy do zmiany ligi była znana od dawna. Gwiazdami zeszłorocznego mistrza Arabii Saudyjskiej byli jedynie inny francuski zawodnik N'Golo Kante i Portugalczyk Jota, co również wskazywało na niski poziom motywacji zespołu.

Na ławce rezerwowych Al Nasra siedzieli Otavio i Marcelo Brozović, a Sadio Mane został zdjęty z boiska w przerwie. Natomiast Aymeric Laporte i Alex Telles pojechali już na wcześniejsze wakacje.

Cristiano Ronaldo pobił rekord i opuścił boisko

Cristiano Ronaldo nie przejmował się niechęcią partnerów i przeciwników do pokazania swojej klasy. W pierwszej połowie dwukrotnie strzelił gola ze spalonego. Ale w 3. minucie doliczonego czasu poprawił się, robiąc wszystko zgodnie z przepisami.

W 66. minucie niemal wpadł sam na sam z bramkarzem. Saudyjski obrońca Suwailem Al Menhali powalił go przed polem karnym, za co został ukarany czerwoną kartką. CR7 nie zdobył bramki z rzutu wolnego, ale minutę później po rzucie rożnym skoczył najwyżej i zdobył drugą bramkę. Siiiiiii!!! Ustanowił rekord! I podwójny: został pierwszym piłkarzem w historii, który wygrał wyścig po koronę strzelców w czterech różnych ligach – wcześniej trzykrotnie był królem strzelców w Realem Madryt w LaLiga i raz w Juventusie Turyn w Serie A oraz w Manchesterze United w Premier League.

W 74. minucie przy stanie 2:0 Cristiano opuścił boisko, zmieniony przez Meshariego Al Nemera.

Cristiano Ronaldo pobił również rekord pod względem liczby bramek strzelonych w sezonie w lidze saudyjskiej. Przed Portugalczykiem osiągnięcie to należało do Marokańczyka Abderrazaka Hamdallaha, który w sezonie 2018/2019 w drużynie Al Nasr strzelił 34 gole.

„Cristiano Ronaldo bije rekord Ligi Arabii Saudyjskiej pod względem największej liczby bramek w sezonie.
Osiągnął teraz 35 bramek/31 gier (emotikonka ognia)
PIERWSZY KIEDYKOLWIEK
NAJLEPSZY strzelec ligi
z 4 różnych krajów!”

Cristiano Ronaldo filozoficznie o swoim olsiągnięciu

Cristiano Ronaldo skomentował swoje nowe osiągnięcie:

„To nie ja gonię za rekordami, to rekordy gonią mnie” – napisał na swoim koncie na portalu X (dawniej Twitter).

Na zakończenie sezonu 2023/2024 Saudi Pro League Al Nasr zajął drugie miejsce, zdobywając 82 punkty w 34. meczach.

Niezwyciężony mistrz Al Hilal Rijad nie do zatrzymania

Mistrzem kraju został lokalny rywal Al Nasr – Al Hilal Rijad prowadzony przez Portugalczyka Jorge Jesusa, który uzbierał 96 punktów, nie przegrywając w lidze żadnego spotkania.

„Al Hilal był w tym sezonie nie do zatrzymania w RSL”

Obrońca tytułu Al Ittihad z 54 punktami zajął dopiero 5. miejsce i przez to nie zagra w żadnych międzynarodowych rozgrywkach.

Krychowiak zmarnował karnego i spadł z Abhą do drugiej ligi

Z ligi spadł Abha Club Grzegorza Krychowiaka i prowadzonego na początku sezonu przez byłego selekcjonera reprezentacji Polski Czesława Michniewicza.

@abhaFC/X

W ostatnim meczu z zamykającym tabelę Al Hazem Al Madżma’a (1:2) na wyjeździe w 9. minucie doliczonego czasu gry „Krycha” zmarnował rzut karny pozbawiając Abhę choćby punktu.

Remis jednak nie pomógłby „Przywódcom Południa” w uratowaniu się przed spadkiem. Jedynie zwycięstwo gwarantowało utrzymanie się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Pierwszy klub na bezpiecznym miejscu w tabeli Al Achdoud Najran wygrał bowiem na zakończenie rozgrywek w delegacji z Al Tai Hail 2:0 i przy lepszym bilansie meczów bezpośrednich z Abhą (2:3 i 4:0) nawet zrównanie się z nm punktami nie zapewniało pozostania w Saudi Pro League.