MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Hokej. Szwajcaria lepsza od Kanady w półfinale mistrzostw świata elity. Udany rewanż za fazę grupową. Znany skład finału

Mateusz Pietras
Szwajcaria dołączyła do Czech.
Szwajcaria dołączyła do Czech. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Szwajcaria została drugim finalistą mistrzostw świata elity organizowanych w Czechach. W 1/2 finału pokonała mistrzów świata Kanadę. Losy meczu rozstrzygnęły się w rzutach karnych. Wcześniej do finału awansowali gospodarze, którzy pokonali szwedzkich hokeistów 7:3.

Powtórka z fazy grupowej

W drugim meczu półfinałowym hokejowych mistrzostw świata elity naprzeciwko siebie stanęły reprezentacje Szwajcarii i Kanady. Pierwsi wymienieni zapewne chcieli zrewanżować się 28-krotnym mistrzom świata. Podczas zmagań w rupie A doszło do spotkania dzisiejszych drużyn. Niespełna tydzień temu lepsi okazali się obrońcy tytułu Kanadyjczycy, którzy wygrali 3:2. Jednak warto odnotować waleczność Helwetów, którzy postawili trudne warunki.

Podczas spotkania potrafili objąć prowadzenie. - Przesądzająca okazała się tercja numer dwa i dwie bramki zawodników z Kraju Klonowego Liścia. Ostatecznie Kanada zakończyła fazę grupową na pozycji lidera, a Szwajcaria uplasowała się tuż za złotymi medalistami poprzedniej edycji.

Nieoczekiwany przebieg spotkania

Reprezentanci Szwajcarii bardzo dobrze rozpoczęli dzisiejsze spotkanie. Dowodem na to są dwie bramki strzelone w pierwszej tercji. W 15. minucie wynik otworzył Kevin Fiala. Z kolei dwie minuty później rezultat podwyższył Nino Niederreiter. Co ciekawe, oba gole padły, gdy faworyzowani rywale grali w osłabieniu.

W 15. minucie drugiej tercji nadzieję kanadyjskim kibicom dał Brandon Tanev.

Wyrównanie mistrza świata i doprowadzenie do dogrywki

W ostatniej tercji drugiego półfinału gra na Prague Arena się zaostrzyła. Sędziowie, aż czterokrotnie odsyłali hokeistów na ławkę kar. Po jednym takim wykluczeniu bramkę na wagę dogrywki zdobył zawodnik Toronto Maple Leafs John Tavares.

W dodatkowym czasie gry nie doszło do zmiany wyniku. Tym samym rzuty karne wyłoniły drugiego finalistę.

Mistrz świata za burtą

Więcej spokoju i energii zachowali Helweci, którzy dwukrotnie pokonali kanadyjskiego bramkarza. Obrońcy tytułu tylko za pierwszym razem umieścili krążek do bramki rywali.

Po niecelnym uderzeniu Dylana Cozensa, sensacja stała się faktem i Szwajcaria po sześciu latach zagra w finale.

Dla Kanady to pierwsza porażka w turnieju. W tej imprezie nie zostali pokonani w regulaminowym czasie gry.

W spotkaniu o tytuł mistrzowski Szwajcarzy zmierzą się z Czechami, którzy wyeliminowali faworyzowanych Szwedów.