Koszykarze R8 Basketu Kraków awansowali do pierwszej ligi

Pawel Panus
Pawel Panus
Drużyna R8 Basketu
Koszykarze R8 Basketu Kraków wygrywając półfinałową rywalizację play-off 2:0 z AZS UMCS Lublin zapewnili sobie awans do finału i jednocześnie do pierwszej ligi.

Rok temu zespół AZS Politechnika Krakowska szykował się do walki w barażach o awans do II ligi, a działacze dopinali szczegóły umowy z firmą „R8”. Wchodziła ona w życie tylko w przypadku awansu. Opartej na koszykarzach z Krakowa drużynie udało się i tak zaczęła się przygoda z R8 Basketem. Dokąd zaprowadzi ona zespół? Jedno po sukcesie w Lublinie jest pewne, w Krakowie będzie I liga i na co wiele wskazuje także europejskie Puchary. Za rok zespół planuje kolejny awans, już do krajowej elity.
Mecz zaczął się znakomicie dla gospodarzy.

Po 5 minutach prowadzili 5:0, a po chwili 8:1. Wówczas Malczyk trafił za trzy punkty, a po kolejnej trójce Barana krakowianie wygrywali 9:8. Potem na chwilę był jeszcze remis 11:11, ale podrażnieni krakowianie zaczęli seryjnie zdobywać punkty. Pierwsza kwarta, podobnie jak w pierwszym meczu w Krakowie, była bardzo zacięta i można ją określić jako wyrównaną.

W drugiej kwarcie trener Rafał Knap dokonał roszad w składzie. Skutecznych roszad. Rzucanie zaczął Kwiatkowski, potem efektownym wsadem swój show zaczął Pełka i po kwadransie rywalizacji stało się jasne, kto wygra, bo było 28:41. Po 20 minutach R8 Basket wygrywał różnicą 19 punktów.

W trzeciej kwarcie goście starali się utrzymywać przewagę i czynili to z dobrym skutkiem. Dobrze radzili sobie rzucając z dystansu, a gdy trzeba organizowali dobre akcje podkoszowe.

W ostatnich minutach trener gospodarzy często dokonywał zmian, szukając cudu, który pozwoliłby jego drużynie odwrócić losy rywalizacji. W zespole R8 Basketu grali rutyniarze, których zadaniem było nie dopuścić do jakiegokolwiek zagrożenia. Grający znakomity mecz Pełka, Hlebowicki oraz Pisarczyk wykonali zadanie perfekcyjnie. Po końcowej syrenie w obozie krakowskim zapanowała euforia. Awans do finału play-off II ligi jest jednoznaczny z awansem na zaplecze ekstraklasy. To jednak jeszcze nie koniec sezonu, bo krakowski team czeka jeszcze finałowe starcie ze zwycięzca rywalizacji: KK Warszawa – Śląsk Wrocław.

AZS UMCS Lublin – R8 Basket AZS Politechnika Kraków 63:86 (18:25, 12:24, 16:16, 17:21)