MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Mamy medal mistrzostw Europy w pływaniu! Sztafeta to zrobiła!

OPRAC.: Filip Bares
ADAM JASTRZEBOWSKI
Polska kobieca sztafeta 4x100 m st. dowolnym w składzie: Kornelia Fiedkiewicz, Zuzanna Famulok, Wiktoria Guść i Aleksandra Polańska zdobyła w Belgradzie brązowy medal pływackich mistrzostw Europy. Triumfowały Węgierki, a drugie były Dunki.

Zwyciężczynie uzyskały czas 3.36,77. Dunki straciły do nich 1,71 s, a Polki - 4,24. To pierwszy medal pływaków w ME w Belgradzie.

W środę w indywidualnych finałach żadnemu z siedmiorga Polaków nie udało się stanąć na podium. Krzysztof Chmielewski minimalnie przegrał brązowy medal na 800 m st. dowolnym z Węgrem Zalanem Sarkanym - o 0,15 s. Uzyskał jednak najlepszy wynik w karierze na tym dystansie - 7.49,44. Triumfował Mychajło Romanczuk z Ukrainy - 7.46,20.

Podobny los spotkał Dominikę Sztanderę na 100 m st. klasycznym. Przez większość dystansu utrzymywała się na trzecim miejscu, jednak w ostatniej chwili wyprzedziła ją Szwedka Olivia Klint Ipsa. Sztandera przegrała zaledwie o 0,02 s (1.07,75). Najszybsza była Estonka Eneli Jefimova - 1.06,41.

Paulina Peda była szósta (26,25), natomiast Anna Dowgiert ósma (26,58) na 50 m st. motylkowym. Złoty medal zdobyła Szwedka Sara Junevik (25,68). Aleksandra Knop została natomiast zdyskwalifikowana na dystansie 400 m st. zmiennym. Złoto wywalczyła reprezentantka Izraela Anastasia Gorbenko - 4.36,05.

Ksawery Masiuk zajął piąte miejsce na 200 m st. grzbietowym, uzyskując czas 1.57,50. Wygrał Ołeksandr Żełtiakow z Ukrainy - 1.55,39. Kamil Sieradzki był ósmy (48,84) na 100 m st. dowolnym. Najszybszy był rekordzista Europy na tym dystansie David Popovici z Rumunii - 46,88.

Pięcioro biało-czerwonych awansowało do czwartkowych finałów. Jan Kałusowski miał drugi najlepszy czas (2.10,35) w półfinałach na 200 m st. klasycznym, Jakub Majerski z czwartym czasem (51,62) i Adrian Jaśkiewicz z ósmym (51,87) na 100 m st. motylkowym, natomiast Adela Piskorska z czwartym wynikiem (28,16) i Paulina Peda z ósmym (28,65) na 50 m st. grzbietowym.

Ta sztuka nie udała się tylko Wiktorii Guść, która miała 11. czas (1.59,55), a także Zuzannie Famulok z 14. rezultatem (2.00,66) na 200 m st. dowolnym.

Czwartkowa sesja poranna rozpocznie się o godz. 9.30, a finałowa - o 18.30. Zawody potrwają do niedzieli.