MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Piłkarz Górnika Zabrze bohaterem na Euro! Erik Janza z golem na wagę remisu w meczu Słowenia - Dania!

OPRAC.: Filip Bares
EPA/PAP/RONALD WITTEK
Piłkarz Górnika Zabrze bohaterem Słowenii na Euro 2024! Erik Janza strzelił wyrównującego gola w meczu z Danią, który zakończył się remisem 1:1. Wcześniej bramkę dla Danii strzelił Christian Eriksen, który swój ostatni mecz piłkarskich mistrzostw Europy zakończył w szpitalu.

Przebieg meczu

Słowenia po 24 latach awansowała na mistrzostwa Europy. Podczas Euro 2000 rozgrywanego w Holandii i Belgii zdobyła dwa punkty i nie wyszła z grupy. Zremisowała 3:3 z Jugosławią, 0:0 z Norwegią i przegrała 1:2 z Hiszpanią.

Natomiast Dania jest regularnym uczestnikiem ME. Trzy lata temu zawodnicy trenera Kaspera Hjulmanda doszli do półfinału, gdzie przegrali 1:2 z Anglikami, którzy w finale na Wembley ulegli Włochom po rzutach karnych.

Ważnym wydarzeniem Euro 2020 był jednak incydent z udziałem Christiana Eriksena. W czasie meczu z Finlandią pomocnik doznał zawału serca, stracił przytomność i upadł na murawę. Spotkanie przerwano, a na boisku trwała zakończona powodzeniem reanimacja.

Eriksenowi groziło zakończenie kariery. Duńczyk przez kilka miesięcy nie trenował i musiał rozwiązać kontrakt z Interem Mediolan, ale przepisy w Anglii są bardziej liberalne i w 2022 roku podpisał umowę z Brentfordem, a następnie przeszedł do Manchesteru United. Po trzech latach wrócił też na europejską scenę.

W pierwszej połowie Dania była stroną przeważającą, choć pierwszy groźnie uderzył w 16. min Benjamin Sesko, lecz piłka minęła prawy słupek. Odpowiedź mistrzów kontynentu z 1992 roku była błyskawiczna - z autu wrzucili piłkę w pole karne, Jonas Wind piętką podał do Eriksena, który uderzył bez przyjęcia i otworzył wynik meczu. Tak historia zatoczyła koło i jest szansa, że 32-letni piłkarz tegoroczne ME będzie wspominał lepiej niż turniej z 2021 roku.

Przed przerwą gracz Manchesteru United mógł podwyższyć na 2:0, lecz strzelił nad poprzeczką.

Na początku drugiej połowy Andraz Sporar wywrócił się w polu karnym po pojedynku z obrońcą, ale sędzia po konsultacji z VAR uznał, że nie było faulu.

W 65. min Słoweńców uratował bramkarz Jak Oblak, który obronił strzał głową z bliska innego z "Czerwonych Diabłów" w duńskiej ekipie - Rasmusa Hojlunda. Po chwili Sporar otrzymał dobre podanie, lecz oddał niecelny strzał głową, a po drugiej stronie boiska po rzucie rożnym niecelnie główkował Wind.

W 76. min Sesko huknął zza pola karnego i trafił w lewy słupek. Dobry okres gry Słoweńców przyniósł efekt chwilę później. Po rzucie rożnym piłka dotarła do czekającego za polem karnym Janzy, a zawodnik Górnika Zabrze bez przyjęcia uderzył lewą nogą. Po rykoszecie potężny strzał zaskoczył bramkarza Kaspera Schmeichela, który musiał wyjąć piłkę z siatki.

Słoweńcy nie zadowolili się wyrównaniem, lecz przejęli inicjatywę i dążyli do zwycięstwa. Efektowny rajd Sporara w polu karnym zakończył strzałem w boczną siatkę.

O godz. 21 w Gelsenkirchen Anglia zmierzy się z Serbią w drugim meczu grupy C.

Grupa C: Słowenia - Dania 1:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Christian Eriksen (17), 1:1 Erik Janza (77).

Żółte kartki - Słowenia: Petar Stojanovic, Zan Celar. Dania: Morten Hjulmand.

Sędzia: Sandro Schaerer (Szwajcaria). Widzów: 54 000.

Słowenia: Jan Oblak - Zan Karnicnik, Vanja Drkusic, Jaka Bijol, Erik Janza - Petar Stojanovic (67. Benjamin Verbic), Adam Gnezda-Cerin, Timi Maks Elsnik (75. Jon Gorenc Stankovic), Jan Mlakar (75. Zan Celar) - Andraz Sporar (90+5. David Brekalo), Benjamin Sesko (90+5. Jasmin Kurtic).

Dania: Kasper Schmeichel - Alexander Bah, Andreas Christensen, Joachim Andersen, Jannik Vestergaard, Victor Kristiansen (79. Joakim Maehle) - Morten Hjulmand (89. Thomas Delaney), Christian Eriksen, Pierre-Emile Hojbjerg (83. Christian Norgaard) - Jonas Wind (83. Kasper Dolberg), Rasmus Hojlund (83. Yusuf Poulsen). (PAP)