MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Tenis. Dwa oblicza Igi Świątek na przestrzeni dwóch meczów? ''Ciężkie mecze inspirują''. Przed mistrzynią French Open kolejne wyzwanie

Mateusz Pietras
Iga Świątek na dobrej drodze do ostatecznego triumfu.
Iga Świątek na dobrej drodze do ostatecznego triumfu. PAP/EPA/TERESA SUAREZ
Dwa ostatnie mecze Igi Świątek we French Open miały odmienny przebieg. Najpierw po prawie trzech godzinach wygrała z Naomi Osaką, a potem znacznie szybciej, bo w 93 minuty pokonała Marie Bouzkovą. "Ciężkie mecz inspirują, ale fajnie jest mieć kontrolę" - powiedziała tenisistka.

Zwycięski spektakl po dramaturgii

Środowy mecz z Japonką Naomi Osaką, byłą liderką światowego rankingu, był jednym z najcięższych, jakie przyszło Świątek rozegrać w karierze, a z pewnością najdramatyczniejszym w Paryżu - miejscu, gdzie mało komu udawało się w ostatnich latach zmusić Polkę do wielkiego wysiłku.

W trzecim, decydującym secie podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego przegrywała z Japonką już 2:5, a później musiała bronić piłkę meczową. Ostatecznie zwyciężyła 7:5. Po spotkaniu kamery uchwyciły Polkę płaczącą w szatni.

– Byłam przytłoczona emocjami. Szczerze mówiąc, w trakcie meczu myślałam, że odpadnę z turnieju. To wszystko uderzyło mnie później. Byłam szczęśliwa, że wygrałam, ale wciąż czułam, jak blisko byłam krawędzi

– przyznała.

Nauka wyniesiona z trudnych przepraw na korcie

W piątek z pokonaniem Bouzkovej nie miała żadnych problemów. Szybko przejęła inicjatywę i po półgodzinie gry prowadziła 5:2. Pierwszego seta wygrała 6:4, a drugiego zaczęła jeszcze lepiej, bo od prowadzenia 4:0. Ambitnie walcząca Bouzkova zdołała nieco przedłużyć spotkanie i 23-letnia Polka zwyciężyła 6:2.

– Ciężkie mecze dużo uczą, inspirują, ale gdyby każdy miał tak wyglądać, to pewnie fizycznie miałabym kłopot. W meczu z Osaką naprawdę czułam, że jestem w wielkich tarapatach. To trochę sprawiło, że było po nim dużo emocji. Zawsze będę zawodniczką, która lubi wygrywać w komforcie, więc powiedziałabym, że ciężkie mecze inspirują, dają pozytywnego kopa, jeśli wyjdzie się z opresji, ale fajnie jest mieć kontrolę i wygrywać zgodnie z założeniami

– powiedziała Świątek, która w piątek obchodziła swoje urodziny.

Pierwsze spotkanie i od razu pojedynek w turnieju wielkoszlemowym

Jej kolejną rywalką będzie w niedzielę Anastazja Potapowa, z którą na seniorskim poziomie jeszcze nie grała. Rówieśniczka raszynianki, obchodzącej w piątek 23. urodziny, w światowym rankingu zajmuje 41. miejsce, a we French Open pierwszy raz dotarła do 1/8 finału.

Prowadząca w światowym rankingu polska tenisistka walczy o trzeci z rzędu i czwarty w karierze triumf w Paryżu. Trzy kolejne wygrane turnieje w erze open na kortach Rolanda Garrosa zanotowały jak na razie dwie tenisistki - Monica Seles (1990-1992) i Justine Henin (2005-2007).