MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Tomasz Berkieta w finale juniorskiego French Open. Obronienie trzech piłek meczowych. Życiowy sukces nastolatka

Mateusz Pietras
Tomasz Berkieta w finale juniorskiego French Open.
Tomasz Berkieta w finale juniorskiego French Open. SCRRENSHOT/EUROSPORT EXTRA
Tomasz Berkieta wygrał z Włochem Lorenzo Carbonim 7:6 (7-3), 4:6, 7:6 (10-4) w półfinale juniorskiego French Open. W dwie godziny i pięćdziesiąt minut nie zabrakło emocji. Spotkanie opiewało w zwroty akcji. 17-latek awans wywalczył po zwycięskim super tie-breaku. Chwile wcześniej obronił trzy piłki meczowe. Dla pochodzącego z Warszawy zawodnika to największy sukces w karierze. Od niedawna współpracuje z Piotrem Sierzputowskim, który nie tylko doprowadził Igę Świątek do pierwszego w karierze tytułu Wielkiego Szlema, ale również do sukcesów na szczeblu juniorskim. W 2018 roku Polka wygrała juniorski Wimbledon oraz French Open w grze podwójnej.

Cztery wygrane mecze singla na kortach Rolanda Garrosa

Nastoletni Tomasz Berkieta jak burza idzie przez turniej juniorskiego French Open. Na inaugurację jego rywalem był Hiszpan Almazan Valiente z Hiszpanii. Po godzinie i ośmiu minutach do kolejnej rundy awansował 17-letni zawodnik pochodzący z Warszawy (6:3, 6:2) W następnej fazie zadanie było dużo trudniejsze, bowiem trafił na rozstawionego z numerem szóstym Haydena Jonesa (6:4, 6:4).

W walce o ćwierćfinał rozprawił się ze swoim kolegą deblowym Brytyjczykiem Charliem Robertsonem 6:3, 3:6, 6:4. Po wygranym pierwszym meczu w grze podwójnej, Polak i Brytyjczyk nie przystąpili do kolejnego etapu. Zapewne miało to związek z grą w 1/8 finału singla chłopców.

Natomiast w kolejnej fazie pokrzyżował plany francuskiemu tenisiście. 14-letni Moise Kouame nie był w stanie przeciwstawić się dobrze dysponowanemu Polakowi (6:3, 6:2).

Dwa sety i dwóch różnych zwycięzców

W piątek zmierzył się z Włochem Lorenzo Carbonim. W światowym rankingu ATP wyżej znajduje się rywal Polaka, który zajmuje 705. miejsce. Z kolei Berkieta plasuje się na 1191. lokacie.

W pierwszym secie młodzi tenisiści po razie przełamali rywala. Tym samym o losach partii musiał rozstrzygnąć tie-break. W nim bardziej konkretny był Polak, który od stanu 3:3 wygrał cztery akcje z rzędu i wyszedł na prowadzenie w meczu.

W drugiej partii serwujący dominowali nad returnującymi. Jednak w dziesiątym gemie Włoch znalazł sposób na podanie Polaka (6:4).

Rollercoaster w trzecim secie

W ostatnim secie w poczynania obu tenisistów walczących o finał wkradły się nerwy. W wyniku tego Polak i Włoch popełniali błędy. Głównie dotyczyły własnych gemów serwisowych, w których returnujący miał przewagę. Przy 2:1, Berkieta został przełamany, w konsekwencji tenisista z Italii wywalczył przełamanie powrotne.

Taka sama sytuacja pojawiła się siódmym i ósmym gemie.

W dwunastym gemie grający pod presją Polak obronił trzy piłki meczowe i doprowadził do super tie-breaka. W nim od początku był zawodnikiem przeważającym (3:0). Do końca nie roztrwonił przewagi i wygrał 10-4. W meczu o tytuł zmierzy się z turniejową ''piątką'' Amerykaninem Kaylanem Bigunem.

Do tej pory najlepszym wynikiem nastolatka był półfinał. Ten etap osiągnął w tym roku w Paryżu jak rok temu podczas turnieju Australian Open juniorów.