MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Wielki sukces młodych Polek! Zostały wicemistrzyniami Europy w siatkówce plażowej!

Łukasz Konstanty
Małgorzata Ciężkowska (z lewej) i Urszula Łunio.
Małgorzata Ciężkowska (z lewej) i Urszula Łunio. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Dużym sukcesem zakończyły się dla nas odbywające się w Turcji mistrzostwa Europy w siatkówce plażowej do lat 22. Srebrne medale wywalczyły Urszula Łunio i Małgorzata Ciężkowska. W decydującym starciu lepsze okazały się Czeszki Katerina i Anna Pavelkove.

Mistrzynie Europy do lat 20

O naszych młodych siatkarkach głośno było już w ubiegłym roku. W sierpniu 2023 r. w Rydze Polki wywalczyły bowiem złoty medal w kategorii do lat 20, a kilka miesięcy później zostały trzecim duetem mistrzostw świata w kategorii do lat 21. Po kilku miesiącach Biało-Czerwone znów dały nam sporo radości, tym razem zdobywając srebro ME w kategorii do lat 22.

Fazę grupową Ciężkowska i Łunio przeszły niczym burza, wygrywając wszystkie mecze bez straty seta, w tym między innymi ze szwajcarskim duetem Annique Niederhauser i Leona Kernen. Druga z wymienionych, a także Muriel Bossart przed rokiem były finałowymi rywalkami Polek podczas zmagań odbywających się na Łotwie.

Trzysetowy bój w finale

Mecz 1/8 finału i ćwierćfinał również zakończył się zwycięstwem po 2:0 naszej pary, a obydwa spotkania przebiegały według podobnego schematu - pierwsze, zacięte sety kończyły się grą na przewagi i triumfem Polek, drugie Biało-Czerwone wygrały już znacznie łatwiej.

Pierwsze turbulencje pojawiły się dopiero w półfinale. Ukrainki Jewa Serdiuk i Daria Romaniuk wygrały pierwszą partię, nie zdołały jednak zatrzymać rozpędzonej polskiej drużyny. Ostatni mecz, który decydował o mistrzowskim tytule lepiej rozpoczęły Ciężkowska i Łunio, które wygrały pierwszego seta, dwa kolejne padły jednak łupem Czeszek, które ostatecznie sięgnęły po złoto.

Wyniki meczów z udziałem wicemistrzyń Europy

• I mecz grupowy: Ciężkowska/Łunio - Ioana Hododi/Ioana Miu (Rumunia) 2:0 (21:11, 21:17)
  • II mecz grupowy: Ciężkowska/Łunio - Jessica Gillies/Ellie Wylie (Szkocja) 2:0 (21:9, 21:10)
  • III mecz grupowy: Ciężkowska/Łunio - Annique Niederhauser/Leona Kernen (Szwajcaria) 2:0 (21:17, 21:17)
  • 1/8 finału: Ciężkowska/Łunio - Elea Beutel/Janne Uhl (Niemcy) 2:0 (23:21, 21:17)
  • 1/4 finału: Ciężkowska/Łunio - Marta Carro/Adriana Serrano (Hiszpania) 2:0 (24:22, 21:15)
  • 1/2 finału: Ciężkowska/Łunio - Jewa Serdiuk/Daria Romaniuk (Ukraina) 2:0 (18:21, 21:15, 15:9)
  • Finał: Ciężkowska/Łunio - Katerina Pavelkova/Anna Pavelkova (Czechy) 0:2 (21:14, 17:21, 10:15)