MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Wielki wyczyn niemieckiego kolarza w Giro d'Italia. Największy sukces w karierze!

Łukasz Konstanty
Georg Steinhauser, zwycięzca siedemnastego etapu Giro d'Italia.
Georg Steinhauser, zwycięzca siedemnastego etapu Giro d'Italia. Fot. PAP/EPA/Luca Zennaro
Niemiec Georg Steinhauser wygrał 17. etap kolarskiego wyścigu Giro d'Italia. Dla 22-letniego kolarza to pierwszy w karierze etapowy triumf w profesjonalnych wyścigach. Na drugiej pozycji finiszował Słoweniec Tadej Pogacar, który umocnił się na pozycji lidera.

Steinhauser dał już o sobie znać w niedzielę, kiedy to w piętnastym etapie uplasował się na trzeciej pozycji. Tym razem po raz pierwszy w seniorskiej karierze przekroczył linię mety jako pierwszy - wcześniej wygrywał jedynie etapy lub wyścigi juniorskie i w kategorii do lat 23.

Udana ucieczka Steinhausera

Siedemnasty, górski etap Giro d'Italia, liczył sobie 159 km. Kolarze startowali w miejscowości Selva di Val Gardena, metę wyznaczono w Passo Brocon. Trasa składała się z wielu podjazdów i zjazdów, liczących nawet po kilkanaście kilometrów.

Już na wczesnym etapie rywalizacji na odjazd zdecydowało się łącznie dziesięciu kolarzy (wśród nich Steinhauser), ucieczka zakończyła się jednak niepowodzeniem, bowiem wspomniana grupa została doścignięta. Wkrótce potem na kolejną próbę oderwania się od reszty zdecydował się Amanuel Ghebreigzabhier, za którym wyruszył młody Niemiec.

Erytrejski kolarz nie wytrzymał tempa Steinhausera, który od pewnego momentu jechał samotnie, mając kilkadziesiąt sekund przewagi nad Amanuelem (do zwycięzcy stracił łącznie niemal siedem minut i został sklasyfikowany na 30. miejscu) i około dwóch nad kolejnymi zawodnikami. Niemiec długo utrzymywał, a nawet zwiększał przewagę nad peletonem i nawet pogoń na ostatnich kilometrach, na którą zdecydował się Daniel Felipe Martinez (wraz z nim ruszył Tadej Pogacar) nie przeszkodziła mu w odniesieniu pierwszego w profesjonalnej karierze zwycięstwa.

Dobry występ Rafała Majki

Drugą lokatę zajął ostatecznie Pogacar (strata 1:24 do triumfatora 17. etapu), a trzecią lokatę zajął Włoch Antonio Tiberi (1:42). Taki sam czas uzyskał piąty w środę Martinez, który w klasyfikacji generalnej zajmuje drugą pozycję, do liderującego Słoweńca traci już jednak 7 minut i 42 sekundy.

Dobrze w dzisiejszym etapie spisał się Rafał Majka, który linię mety przeciął na 10. pozycji, ze stratą 1:55 do Steinhausera. Polak awansował na 16. miejsce w klasyfikacji generalnej Giro d'Italia.