Jacek Sroka
Jacek Sroka
Hokeiści GKS Katowice w pierwszym meczu w Cardiff rywalizowali z Herning Blue Fox fot. GKS Katowice Hokej/Twitter
W rozegranym 12 stycznia meczu otwierającym zmagania turnieju finałowego Pucharu Kontynentalnego GKS Katowice pokonał w Cardiff Herning Blue Fox 5:4 po rzutach karnych. Kolejnymi rywalami mistrzów Polski w finałowej rozgrywce będą gospodarze Cardiff Devils i kazachski Nomad.

Hokeiści GKS Katowice od zwycięstwa rozpoczęli udział w turnieju finałowym Pucharu Kontynentalnego. W meczu otwierającym zmagania w stolicy Walii mistrzowie Polski pokonali wicemistrza Danii po rzutach karnych 5:4.

Hokeiści z Katowic i Herning rywalizowali ze sobą po raz drugi w tej edycji PK. Obie drużyny spotkały się już na zakończenie półfinałowego turnieju w Cortiona d'Ampezzo i wówczas górą po dogrywce były Niebieskie Lisy.

W piątek w Cardiff podopieczni trenera Jacka Płachty wzięli rewanż na rywalach i wygrali z nimi po h=serii karnych. Katowiczan w w Vindico Arenie wspierało kilkuset kibiców, którzy przyjechali na turniej finałowy PK zarówno ze Śląska jak i całej Wielkiej Brytanii.

Spotkanie w stolicy Walii rozpoczęło się pomyślnie dla katowiczan, którzy wykorzystali już pierwszy okres gry w przewadze. Grzegorz Pasiut wygrał wznowienie na buliku, a Japończyk Shigeki Hitosato z bliska posłał krążek do siatki.

Później podopieczni trenera Płachty nie wykorzystali kilku dobrych sytuacji do zdobycia kolejnych bramek, a w ostatniej minucie I tercji stracili dwa gole. Obydwa strzelił Morten Poulsen, który pokonał Johna Murraya w odstępie 11 sekund.

Lisy poszły za ciosem i na początku drugiej odsłony ich prowadzenie podwyższył Victor Cubars. Katowiczanie ruszyli do odrabiania strat i kontaktowego gola zdobył Jakub Wanacki zmieniając lot krążka po strzale Bena Sokaya.

Na początku III tercji GKS ponownie wykorzystał okres gry pięciu na czterech. W zamieszaniu podbramkowym do remisu doprowadził Szwed Hampus Olsson. W 50 minucie obydwie drużyny strzeliły po jednej bramce. Na trafienie Mathiasa Bau hansena odpowiedział Ben Sokay i konieczna była dogrywka.

W niej katowiczanie grali w osłabieniu po tym jak na ławkę kar powędrował Olli Iisaka, ale nie dali sobie strzelić gola, a w karnych wygrali 2:0, gdy swoje najazdy wykorzystali Bartosz Fraszko i Ben Sokay.

GKS Katowice - Herning Blue Fox 5:4 po karnych (1:2, 1:1, 2:1, dogr. 0:0), karne 2:0

Bramki 1:0 Shigeki Hitosato - Grzegorz Pasiut (6), 1:1 Morten Poulsen - Andris Džeriņš, Mathias Bau Hansen (20)m 1:2 Morten Poulsen - Andris Džeriņš, Oskars Cibuļskis (20), 1:3 Victor Cubars, Magnus Carlsen (23), 2:3 Jakub Wanacki - Ben Sokay, Shigeki Hitosato (25), 3:3 Hampus Olsson - Joona Monto, Olli Iisakka (42), 3:4 Mathias Bau Hansen - Andris Džeriņš, Morten Poulsen (50), 4:4 Ben Sokay (50)