MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Hokej. Znamy wszystkich półfinalistów mistrzostw świata elity. Ogrom bramek, dogrywka, radość i smutek. Zobacz wyniki

Mateusz Pietras
Za nami 1/4 finału mistrzostw świata elity.
Za nami 1/4 finału mistrzostw świata elity. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Dziś odbyła się faza ćwierćfinałowa mistrzostw świata elity w hokeju. W 1/4 finału nie brakowało emocji, spektakularnych akcji oraz wielu bramek. Nie obyło się także bez dodatkowego czasu gry. Sprawdź wyniki.

Po dniu przerwy, osiem zespołów walczyło o 1/2 finału mistrzostw świata elity. W tym gronie znalazło się miejsce dla reprezentacji Kanady, Słowacji, Szwajcarii, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Stanów Zjednoczonych i Czech.

Obrońca tytułu lepszy od brązowego medalisty igrzysk

Kanadyjscy hokeiści przystępowali do fazy pucharowej z bilansem siedmiu zwycięstw i ani jednej porażki. Warto nadmienić, iż złoci medaliści poprzedniej edycji dwukrotnie pokonali rywali w dogrywce. Z kolei trzeci drużyna ostatniego turnieju olimpijskiego w grupie walczyła m.in. z Polską. Słowacy zakończyli rozgrywki w grupie B z czterema wygranymi na koncie i trzema porażkami.

Jeszcze w pierwszych dwudziestu minutach czwarta drużyna swojej grupy utrzymywała kontakt z hokeistami z Kraju Klonowego Liścia (1:2). Jednak po pierwszej tercji inicjatywę przejęli Kanadyjczycy, którzy w przeciągu dwudziestu kilku minut strzelili trzy bramki, nie tracąc żadnej.

Na dwa szybkie trafienia w trzeciej tercji, Słowacy nie potrafili tak skutecznie odpowiedzieć. Ostatecznie Kanada pokonała Słowację 6:3. Zawodnicy z Ameryki Północnej oddali niemal dwa razy więcej strzałów.

Wicemistrz świata za burtą

Do ciekawych rozstrzygnięć doszło w drugim ćwierćfinale odbywającym się równolegle do kanadyjsko-słowackiego pojedynku. Zajmująca drugie miejsce w grupie A Szwajcaria pokonała trzeci zespół grupy B Niemcy 3:1. Kluczowa dla losów rywalizacji okazała się premierowa tercja, w której Helweci dwukrotnie pokonali Philippa Grubauera.

Świetne zawody rozegrał strzelec dwóch bramek Christoph Bertschy, dla którego była to bramka numer trzy i cztery w turnieju. 30-latek na co dzień grający w rodzimej lidze przypieczętował zwycięstwo swojej drużyny.

W Ostrawie Szwajcaria pokonała m.in. mistrza olimpijskiego Finlandię oraz gospodarza Czechy.

Euforia wśród gospodarzy

Wielką radość swoim kibicom sprawili Czesi, którzy rozprawili się z kandydatami do podium Amerykanami. Niekwestionowanym bohaterem stał się Pavel Zacha. W 7. minucie drugiej tercji zawodnik Boston Bruins pokonał bramkarza USA. Warto dodać, że w tamtym monecie reprezentacja Czech grała w przewadze. Jankesi, posiadający w swoich szeregach zawodników z NHL nie potrafili sforsować dobrze dysponowanej defensywy rywala. W niej wielkie rzeczy wykonywał 23-letni bramkarz Lukas Dostal, który 36-krtonie zatrzymywał amerykańskie uderzenia.

W rezultacie Czesi awansowali do najlepszej ''czwórki'' turnieju.

Pretendent do tytułu odesłał mistrza olimpijskiego

Dramaturgii nie brakowało również w pojedynku Szwedów z Finami. Niepokonani hokeiści Trzech Koron dopiero w dogrywce rozprawili się ze złotymi medalistami ostatnich igrzysk. Pierwsza bramka miała miejsce w trzeciej tercji.

Na trafienie Rasmusa Dahlina odpowiedział Hannes Bjorninen. 28-latek gola na wagę kontynuacji gry strzelił niespełna minutę przed końcem regulaminowego czasu gry.

W dogrywce sprawiający lepsze wrażenie szwedzcy zawodnicy przechylili szalę na swoją korzyść. Bramkę na wagę 1/2 finału strzelił Joel Eriksson.