Hurkacz wraca do gry! Wygrał seta z Djokoviciem!

Zbigniew Czyż
Filip Bares
Filip Bares
Hubert Hurkacz gra z Novakiem Djokoviciem o awans do ćwierćfinału Wimbledonu. W pierwszym secie trwała wyrównana walka, ale lepszy okazał się Serb wygrywając po tie-breaku 7:6 (8:6). Dokładnie takim samym wynikiem na korzyść wicelidera rankingu ATP zakończył się drugi set. Serb prowadził już w meczu 2-0! Z powodu obowiązującej od godz. 23 ciszy nocnej na Wimbledonie mecz został przerwany. W poniedziałek lepiej zaczął Polak, który wygrał pierwszego seta!

Spotkanie Hurkacza z Djokoviciem było ostatnim w niedzielę na kortach Wimbledonu, mecz pod zamkniętym dachem rozpoczął się dopiero o 20.50 lokalnego czasu.

Cios za cios w pierwszym secie

W pierwszym secie kibice oglądali niezwykle wyrównaną walkę punkt za punkt, gem za gem. Żadnemu z tenisistów nie udało się ani raz przełamać rywala.

Klasyfikowany na 18. miejscu w rankingu ATP Polak prowadził 1:0, 2:1, 3:2, 4:3, 5:4 i 6:5.

O losach partii zadecydował tie-break.

Także w nim trwała regularna wymiana ciosów. Próbę nerwów lepiej wytrzymał Serb wygrywając 7:6 (8:6), mimo, że Polak prowadził już 6:4! Po czterdziestu sześciu minutach Djoković zwyciężył pierwszego seta 7:6, obejmując tym samym prowadzenie w meczu 1-0.

Znów bez przełamania

Początek drugiego seta niemal identyczny jak w pierwszej partii.

Hurkacz i Djoković utrzymują własny serwis, jest 2:2.

Serb znów wychodzi na prowadzenie, 3:2, ale Hurkacz szybko odrabia straty i mamy ponownie remis, 3:3.

Kolejny gem należy do Djokovicia 4:3.

Przy podaniu Hurkacza wicelider rankingu prowadził już 40:0 i miał trzy break-pointy, ale nie wykorzystał szansy. Wrocławianin doprowadza do remisu 4:4!

W tym spotkaniu niewiele się zmienia. 36-letni tenisista urodzony w Belgradzie obejmuje prowadzenie 5:4, wciąż bez przełamania w meczu.

Łatwy gem dla Hurkacza, 5:5.

Tym razem zwycięzca 23. turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej łatwo wygrywa przy swoim serwisie i prowadzi już 6:5.

Jak dotąd Hurkacz zaliczył aż 19 asów serwisowych, Djoković 7. Polak popełnił jeden podwójny błąd, Serb trzy.

Statystyka w zagraniach kończących na korzyść Polaka 33-22.

O losach drugiego seta ponownie zadecyduje tie-brteak, Hurkacz wyrównuje na 6:6!

Niestety, także tym razem presję lepiej wytrzymał bardziej doświadczony i utytułowany tenisista. Djoković wygrywa tie-breaka ponownie 8:6, a całego seta znów 7:6. W meczu 2-0 prowadzi Serb!

Dwa pierwsze sety trwały godzinę i 49. minut. Dokończenie pojedynku w poniedziałek.

Zawsze wygrywał Djoković

O tym, jak szalenie ciężkie, a według niektórych wręcz niemożliwe do wykonania zadanie czeka Polaka, świadczą statystyki. Obydwaj tenisiści grali ze sobą pięć razy i za każdym razem lepszy okazywał się Djoković. Nie miało znaczenia, czy potyczka odbywała się na kortach twardych, ziemnych czy trawiastych. W dodatku tylko dwa razy nasz tenisista zdołał świetnemu rywalowi urwać seta.

Znakomite serie Novaka Djokovicia w turniejach wielkoszlemowych

To nie koniec złych wieści - Serb znakomicie czuje się w turniejach wielkoszlemowych. I nie chodzi jedynie o ogólną liczbę triumfów (23), ani też o łączną sumę sukcesów w Londynie (łącznie siedem tytułów). Otóż aktualny wicelider światowego rankingu ostatniej porażki podczas jednego z czterech najważniejszych turniejów doznał... ponad rok temu. Podczas ubiegłorocznego French Open w ćwierćfinale uległ Rafaelowi Nadalowi. Jeszcze większy respekt budzą ostatnie wyniki uzyskane podczas Wimbledonu - w brytyjskiej imprezie rywal Hurkacza nie przegrał od... 2017 roku, a seria mogłaby być znacznie bardzie okazała, gdyby nie kontuzja, która sześć lat temu uniemożliwiła Serbowi dokończenie ćwierćfinałowego pojedynku z Tomasem Berdychem.

Djoković może się obecnie pochwalić serią 31. spotkań z rzędu wygranych w Londynie. Lepsi pod tym względem są jedynie Roger Federer (40, a jeśli doliczyć wygrany walkowerem mecz z Thomasem Haasem w czwartej rundzie w 2007 roku, nawet 41) i Bjoern Borg (41), Hurkacz stoi więc przed niezwykle ciężkim zadaniem przerwania znakomitej passy utytułowanego i doświadczonego rywala.