Polacy dołączyli do grona największych oszustów

Norbert Kowalski
Adrian Zieliński
Adrian Zieliński Andrew Medichini
Adrian Zieliński, Tomasz Zieliński i Krzysztof Szramiak stosowali doping. Ponadto dołączyli do grona wielu innych sportowców, których na tym złapano.

Ben Johnson, Tyson Gay, Asafa Powell, Marion Jones, Lance Armstrong, Alberto Contador, Maria Szarapowa czy Diego Maradona - każdy z nich był wybitnym sportowcem, którego znał cały świat. A jednocześnie każdy z nich był skażony dopingiem. Teraz do grona „przeklętych” sportowców dołączyli Polacy: Adrian Zieliński, jego brat Tomasz i Krzysztof Szramiak. Lista dopingowych skandali z każdym kolejnym rokiem staje się coraz dłuższa. I szybko się to nie zmieni.

Sportowy świat w przeszłości już niejednokrotnie był zszokowany po kolejnych informacjach o stosowaniu dopingu przez znanych sportowców. Jedną z pierwszych poważnych wpadek zaliczył kanadyjski sprinter Ben Johnson. W 1988 roku zdobył złoto w biegu na 100 metrów w Seulu bijąc rekord świata. Później okazało się, że stosował stanozol. Nie był on jednak jedynym sprinterem, który musiał przepraszać za stosowanie dopingu. Taki sam los czekał m.in. Jamajczyka Asafę Powell’a, Amerykankę Marion Jones oraz Amerykanów Tysona Gay’a i Justina Gatlina.

Skandal wybuchł również w 1994 roku podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Stanach Zjednoczonych. Wtedy na stosowaniu dopingu wpadł jeden z najlepszych piłkarzy w historii - Argentyńczyk Diego Maradona. W jego organizmie wykryto efedrynę. Swoje trzy grosze dopiłkarskich przypadków dopingu dorzucił również Polak Dawid Nowak. W 2014 roku Komisja do Zwalczania Dopingu wSporcie stwierdziła w jego organizmie obecność stanozololu, który wpływa przede wszystkim na poprawę siły. Zawodnik został zdyskwalifikowany na dwa lata.

Od lat za jedną z najbardziej podatnych na doping dyscyplin uchodzi jednak kolarstwo. Nie bierze się to znikąd, bowiem w przeszłości wielu wybitnych przedstawicieli tej dyscypliny stosowało niedozwolone substancje. Wśród nich byli m.in. Alberto Contador, Jan Ullrich i przede wszystkim Lance Armstrong. W przypadku tego ostatniego w styczniu 2013 roku runął obraz wielkiego sportowca. Kolarz, który pokonał raka, a następnie przeszedł do historii wygrywając siedem razy z rzędu najtrudniejszy wyścig na świecie Tour de France, uchodził za ikonę. Do 2013 roku konsekwencje zaprzeczał też oskarżeniom o doping. W końcu przyznał, że bez zabronionych substancji nie byłby w stanie osiągnąć swoich sukcesów.

W marcu tego roku opinia publiczna była zszokowana, gdy informację o pozytywnym wyniku testów dopingowych przekazała rosyjska tenisistka Maria Szarapowa. Jedna z najlepszych tenisistek świata przyjmowała meldonium, który jest lekarstwem na niedokrwistość. Przez lata był on dozwolony. Zakazany został dopiero od 1 stycznia 2016 roku. Rosjanka, jak tłumaczyła, o tym zapomniała i nadal go przyjmowała.

Niedozwolone substancje były stosowane też przez polskich sportowców. W przeszłości naich stosowaniu nakrywani byli Mariusz Wach, Marcin Dołęga, Justyna Kowalczyk, Szymon Kołecki czy Kornelia Marek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polacy dołączyli do grona największych oszustów - Głos Wielkopolski

Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24