MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Polskie florecistki zdobyły w Bazylei srebrny medal mistrzostw Europy

Łukasz Konstanty
Udanie zakończyły się dla Polski szermiercze mistrzostwa Europy, które odbywały się w szwajcarskiej Bazylei. Ostatniego dnia rywalizacji srebrny medal wywalczyła drużyna florecistek, która w finale uległa Włoszkom 27:45. Łącznie Biało-Czerwoni zakończyli zawody z trzema medalami na koncie - srebrnym i dwoma brązowymi.

Jednostronny finał mistrzostw Europy

Faworytkami finałowego starcia były Włoszki, które w swoim składzie miały trzy wysoko klasyfikowane zawodniczki światowego rankingu. Martina Favaretto jest bowiem wiceliderką klasyfikacji, Alice Volpi zajmuje trzecie miejsce, z kolei Arianna Errigo plasuje się na czwartej pozycji.

Nasza ekipa nadzieję na nawiązanie walki mogła pokładać w Julii Walczyk-Klimaszyk (siódme miejsce w rankingu), gdy jednak już w pierwszym pojedynku Polka była zdecydowanie słabsza od Volpi (2:5), jasne stało się, że nie będzie to równorzędna rywalizacja. I faktycznie - po trzech rundach Biało-Czerwone przegrywały już 5:15, a w kolejnych przewaga Włoszek jedynie się powiększała.

• Julia Walczyk-Klimaszyk - Arianna Errigo 7:5

W drodze do finału nasza ekipa pokonała Ukrainę 28:22 i Francję 41:40. Półfinałowe zwycięstwo Biało-Czerwone, które w 1/8 finału miały wolny los, zawdzięczają Walczyk-Klimaszyk, która jako ostatnia pojawiła się na planszy, miała do odrobienia trzy punkty, a zadanie wykonała znakomicie, dając Polkom minimalne zwycięstwo.

Pierwszy medal od osiemnastu lat

Srebrny medal wywalczony w niedzielę jest pierwszym sukcesem w drużynowej rywalizacji florecistek od 2006 roku. Osiemnaście lat temu ekipa w składzie Karolina Chlewińska, Sylwia Gruchała, Magdalena Mroczkiewicz i Anna Rybicka stanęła na najniższym stopniu podium.

W niedzielę o medale rywalizowali również szabliści. Polacy nie liczyli się jednak w walce o czołowe lokaty i ostatecznie zajęli 10. miejsce. Łącznie podczas zakończonych w niedzielę mistrzostw Europy Biało-Czerwoni zdobyli trzy medale. Na podium, oprócz drużyny florecistek, stanęły także indywidualnie Walczyk-Klimaszyk (brąz we florecie) i Zuzanna Cieślar (brąz w szabli).