MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Andrea Vendrame wygrał 19. etap Giro d'Italia. Drugi taki wyczyn w karierze

Łukasz Konstanty
Włoch Andrea Vendrame (Decathlon AG2R La Mondiale) wygrał w miejscowości Sappada, po samotnym finiszu, 19. etap wyścigu kolarskiego Giro d'Italia. Różową koszulkę lidera zachował Słoweniec Tadej Pogacar (UAE Team Emirates).

Drugie w karierze etapowe zwycięstwo Vendrame

Vendrame wyprzedził o 54 sekundy pierwszego z towarzyszy ucieczki, Hiszpana Pelayo Sancheza (Movistar). Trzecie miejsce zajął kolejny samotnie finiszujący kolarz, Niemiec Georg Steinhauser (EF Education-EasyPost). Pogacar ukończył etap razem ze swoimi najgroźniejszymi rywalami, tracąc do zwycięzcy blisko 16 minut. Wprawdzie sześć kilometrów przed metą przewrócił się trzeci w klasyfikacji Brytyjczyk Geraint Thomas (Ineos Grenadiers), dotykając przez nieuwagę koła Włocha Antonio Tiberiego i musiał zmieniać rower, ale szybko dołączył do rywali, którzy nie starali się wykorzystać jego wypadku.

Dla włoskiego kolarza to drugie w karierze etapowe zwycięstwo w Giro d'Italia. Najlepszy okazał się także przed trzema laty w dwunastym etapie, blisko sukcesu był również w 2019 roku, wówczas jednak (19. etap) szybszy o dziesięć sekund okazał się Kolumbijczyk Esteban Chaves.

Dla Vendrame to czwarte miejsce na podium w 2024 roku. Niespełna 30-letni kolarz pod koniec lutego zajął drugą lokatę podczas wyścigu Trofeo Laigueglia, z kolei w kwietniu tuż za plecami zwycięzcy kończył dwa etapy wyścigu Tour de Romandie.

Rafał Majka utrzymał 16. miejsce

Rafał Majka w piątek finiszował w 25-osobowej grupie, w której znajdowali się także Pogacar i Daniel Felipe Martinez. Ostatecznie Polak został sklasyfikowany na 20. miejscu. Drugi z Polaków, Stanisław Aniołkowski, linię mety minął jako 133. w kolejności, ze stratą ponad pół godziny do zwycięzcy.

W klasyfikacji generalnej Pogacar wciąż wyprzedza Kolumbijczyka Martineza (Bora-Hansgrohe) o 7.43 oraz Brytyjczyka Thomasa (Ineos Grenadiers) o 8.04. Majka pozostał na szesnastej pozycji (strata do lidera wynosi 33:44), z kolei nieznaczny spadek, na 130. lokatę, zanotował Aniołkowski.

Do zakończenia wyścigu pozostały dwa etapy. W sobotę górski odcinek z metą w Bassano del Grappa, a w niedzielę sprinterski w Rzymie. (PAP)