MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Czwarty dzień zmagań lekkoatletycznych w Rzymie. Kto przebrnął kwalifikacje, a kto już pożegnał się z rywalizacją?

Łukasz Konstanty
Anna Wielgosz awansowała do półfinału biegu na 800 metrów.
Anna Wielgosz awansowała do półfinału biegu na 800 metrów. Fot. PAP/Adam Warżawa
Poniedziałek to czwarty dzień zmagań lekkoatletów podczas odbywających się w Rzymie mistrzostw Europy. Podczas sesji porannej w kwalifikacjach wystąpili m.in. Piotr Lisek, Maria Andrejczyk i Anna Wielgosz. Sprawdź, jak poradzili sobie Biało-Czerwoni.

Piotr Lisek w finale skoku o tyczce

W poniedziałkowy poranek odbyły się kwalifikacje w skoku o tyczce, w których udział wzięło trzech naszych lekkoatletów. Ostatecznie do finału awansował jedynie Lisek, który nieoczekiwanie zanotował jedną nieudaną próbę na 5,45 m.

- Ciężko czasem wejść w konkurs, ale w ogóle się nie stresowałem. Trzeba było nanieść poprawki, oddać porządną próbę i tak też zrobiłem. Cieszę się, że jestem w finale - skomentował poranny występ polski tyczkarz przed kamerami TVP Sport.

Aby awansować do finału, wystarczyło uzyskać 5,60. Nie udało się tego uczynić ani Pawłowi Wojciechowskiemu, ani Robertowi Soberze. Obydwaj nie byli w stanie uporać się z wysokością 5,45 m. Finał skoku o tyczce zaplanowano na środę, 12 czerwca, na godz. 20.20.

Maria Andrejczyk przebrnęła kwalifikacje rzutu oszczepem

W finale rzutu oszczepem (wtorek, 11 czerwca, 21.36) zobaczymy Andrejczyk, która w drugiej próbie uzyskała minimum kwalifikacyjne (rzuciła na odległość 60,61 m) i ostatecznie została sklasyfikowana na drugiej pozycji. Najlepsza okazała się Norweżka Marie-Therese Obst (61,45).

- Po pierwszym rzucie nie byłam zła, ale troszeczkę sfrustrowana. Miałam takie wewnętrzne poczucie, że te kwalifikacje były bardzo proste do przejścia. Nie jest to jeszcze optymalna forma, która ma przyjść w innym momencie, ale jestem zadowolona z tego co zaprezentowałam, szczególnie w drugim rzucie - oceniła swój występ oszczepniczka, która przyznała, że boryka się z bólem prawego stawu skokowego.

W finale wystąpi także Marcelina Witek-Konofał. Rzut na odległość 57,73 m pozwolił Polce na zajęcie 11. pozycji. W finale wystąpi dwanaście lekkoatletek.

Polskie biegaczki z awansem do półfinału

Dwie Polki wywalczyły awans do półfinału biegu na 800 metrów. W sesji eliminacyjnej dobrze spisała się Wielgosz, która w swoim wyścigu eliminacyjnym zajęła drugie miejsce. Nasza zawodniczka uzyskała czas 2:00,50, co jest jej najlepszym osiągnięciem w trwającym sezonie.

Czwartą lokatę w swoim biegu zajęła z kolei Angelika Sarna (bezpośredni awans uzyskiwały trzy najlepsze biegaczki), zanotowany rezultat (2:01,09) pozwolił jej jednak zająć ostatnią lokatę uprawniającą do startu w półfinale na podstawie czasów z biegów eliminacyjnych. Nie powiodło się natomiast Adriannie Topolnickiej, która w trzecim wyścigu eliminacyjnym zajęła 5. miejsce (2:02,58).

Do półfinału biegu na 200 metrów awansowała z kolei Martyna Kotwiła (23,14, najlepszy czas w 2024 roku), która łącznie uzyskała siódmy rezultat eliminacji (czwarta lokata w swoim biegu). Nie powiodło się natomiast Marlenie Granaszewskiej (23,52), która została sklasyfikowana na 17. pozycji.

Pozostałe wyniki Biało-Czerwonych

Bez powodzenia w eliminacjach w biegu na 1500 metrów startowali w poniedziałkowy poranek Biało-Czerwoni. W pierwszym wyścigu 10. lokatę zajął Filip Rak, a na 13. pozycji uplasował się Filip Ostrowski, w drugim natomiast Maciej Wyderka został sklasyfikowany na 9. miejscu. Nie powiodło się również startującej w biegu na 400 metrów przez płotki Izabeli Smolińskiej, która przybiegła w swoim biegu półfinałowym na ostatniej pozycji.

Dziś rozpoczęła się także rywalizacja dziesięcioboistów. W pierwszej konkurencji (bieg na 100 metrów) Paweł Wiesiołek uzyskał 17. czas, w drugiej (skok w dal) zajął 14. lokatę, a w trzeciej (pchnięcie kulą) był 12. Po trzech konkurencjach Polak w klasyfikacji generalnej plasuje się na 14. pozycji.

W sesji wieczornej czekają nas kolejne emocje z udziałem Biało-Czerwonych. Oto plan startów naszych lekkoatletów:

• 18.30: Dziesięciobój - skok wzwyż (Paweł Wiesiołek)
  • 21.05: Bieg na 200 metrów - półfinały (Kryscina Cimanouska, Martyna Kotwiła)
  • 21.33: Rzut młotem - finał (Anita Włodarczyk, Malwina Kopron, Katarzyna Furmanek)
  • 21.50: Bieg na 400 metrów - finał (Natalia Kaczmarek)
  • 22.20: Dziesięciobój - bieg na 400 metrów (Paweł Wiesiołek)