MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Ewa Swoboda wicemistrzynią Europy! Zadecydowały tysięczne sekundy!

Filip Bares
Filip Bares
Ewa Swoboda wicemistrzynią Europy.
Ewa Swoboda wicemistrzynią Europy. PAP/Adam Warżawa
Ewa Swoboda wicemistrzynią Europy w biegu na 100 metrów kobiet! Polka zajęła 2. miejsce w wielkim finale podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie. O medalu zadecydowały tysięczne sekundy i ... falstart.

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy Rzym 2024

Łatwy półfinał

Ewa Swoboda awansowała do finału biegu na 100 metrów kobiet półtorej godziny wcześniej. W swoim biegu półfinałowym Polka zaprezentowała się bardzo dobrze i wygrała go bez większych problemów z czasem 11,02. Tuż za nią była Niemka Gina Luckenkemper, która była o 0,04 wolniejsza.

Do finału Swoboda weszła z czwartym najlepszym czasem. Najszybsza w półfinałach była Brytyjska Dina Asher-Smith, która pobiegła z czasem 10,96. Szybsze również były Holenderka Patrizia van der Weken (11,00) i Włoszka Zaynab Dosso (11,01).

Jak się okazało, cztery najlepsze sprinterki w eliminacjach były również czterema najlepszymi w finale, ale kolejność już nie była ta sama.

Srebro Swobody

Finał Swoboda zaczęła dosyć słabo, ale miała szczęście - start trzeba było powtórzyć przez falstart Szwajcarki Mujingi Kambundji. Do tej również uśmiechnął się los, bo nie została zdyskwalifikowana, a sędziowie pokazali jej tylko żółtą kartkę, choć była o ponad 0,2 szybsza od startera.

- Po falstarcie sędziowie pokazali na mnie i się trochę zestresowałam - powiedziała po biegu przed kamerami TVP Sport Swoboda.

W drugim podejściu Swoboda nie popełniła tego samego błędu i dobrze wyszła z bloków. Wraz z biegiem dystansu Polka rosła w siłę i wyglądała coraz lepiej na tle rywalek. Na finiszu pierwsza była Dina Asher-Smith, ale za nią trzy sprinterki przekroczyły linię mety w praktycznie tym samym momencie. Swoboda, Dosso i van der Weken musiały czekać na wyniki fotokomórki.

Te okazały się szczęśliwe dla Polki, której przypadło 2. miejsce z czasem 11,03. Trzecia była Włoszka, która miała... ten sam czas. Swoboda pokonała ją o tysięczne sekundy. Czwartym miejscem musiała zadowolić się Holenderka, która był wolniejsza o zaledwie jedną setną sekundy.

W swojej dotychczasowej karierze Swoboda zdążyła już zdobyć "krążek" na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy. W 2022 roku w Monachium zdobyła srebro w sztafecie 4x400 metrów, wraz z Magdaleną Stefanowicz, Martyną Kotwiłą i Mariką Popowicz - Drapałą. W wersji halowej imprezy ma natomiast już trzy medale zdobyte indywidualnie na dystansie 60 metrów- złoty (Glasgow 2019) i dwa srebrne (Belgrad 2017 i Stambuł 2023).

To drugi medal dla Biało-Czerwonych w niedzielę. Pierwszy wywalczył Wojciech Nowicki, który zdobył złoty medal w rzucie młotem.