MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Kamil Syprzak najskuteczniejszym zawodnikiem Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych w zakończonym sezonie!

Łukasz Konstanty
Związany z Paris Saint-Germain reprezentant Polski Kamil Syprzak został królem strzelców Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych w sezonie 2023-24. Zawodnikowi francuskiej drużyny w sukcesie nie przeszkodził nawet fakt, że jego klub nie awansował do Final Four.

Kamil Syprzak podwójnym królem strzelców

Syprzak ma za sobą bardzo udany sezon. Kilkanaście dni temu wywalczył miano najskuteczniejszego gracza ligi francuskiej z 220 trafieniami na koncie. Był jednym z zaledwie dwóch zawodników całych rozgrywek, który przekroczył magiczną barierę 200 zdobytych bramek (drugim, z 216. trafieniami, był Tom Pelayo).

W niedzielę okazało się, że Polak nie miał sobie pod tym względem równych także w Lidze Mistrzów. PSG, którego barwy reprezentuje Kamil, co prawda nie wywalczył przepustki do Final Four, nikt z uczestników turnieju finałowego nie był jednak w stanie zbliżyć się do osiągnięcia naszego szczypiornisty, który sezon w europejskich rozgrywkach zakończył ze 112. bramkami na koncie. Za jego plecami uplasowali się Francuz Dika Mem (FC Barcelona) - 106 trafień, a także Duńczyk Emil Wernsdorf Madsen (GOG) i Islandczyk Omar Ingi Magnusson (Magdeburg) - po 98 bramek.

Historyczne osiągnięcie Kamila Syprzaka

Syprzak jest pierwszym w historii Polakiem, który zdobył w elitarnej Lidze Mistrzów tytuł najskuteczniejszego gracza. Blisko sukcesu był już przed rokiem, zajął jednak wówczas drugą lokatę, tuż za Madsenem. Tym razem dopiął swego i zakończył sezon na szczycie klasyfikacji.

Jeśli chodzi o zawodników reprezentujących w minionych miesiącach polskie kluby - najlepiej spisali się Tin Lucin (Orlen Wisła Płock) i Alex Dujshebaev (Industria Kielce), którzy rzucili po 76 bramek i zajęli ex aequo 15. lokatę. Drugi z wymienionych pięć lat temu został królem strzelców.

W zakończonych w niedzielę rozgrywkach Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych najlepsza okazała się Barcelona, która w finale pokonała Aalborg BK 31:30 i zdobyła dwunasty tytuł w historii.